Hawaje stracą swoje słynne „Schody do Nieba” – znamy powód

Słynne schody Haʻikū, znane jako „Schody do Nieba”, zostaną usunięte „aby zatrzymać nielegalne wejścia, zwiększyć bezpieczeństwo publiczne i chronić środowisko naturalne”

Schody, zbudowane przez amerykańską marynarkę wojenną w latach 40. XX zostały stworzone po to, by umożliwić obsługę potężnej anteny radiowej na szczycie Puʻu Keahi a Kahoe. Stojąc na szczycie 3922 stopni po wschodniej stronie Oahu ma się wrażenie że stąpa się w chmurach. I choć schody nie są dostępne dla zwiedzających od ponad 30 lat, nie przeszkadza to śmiałkom w wędrowaniu po szlaku.

Schody do nieba foto: Artur Stanisz

W niedawnym posiedzeniu Rady Miasta Honolulu jednogłośnie przegłosowała usunięcie schodów z powodu rosnących kosztów ochrony.

Zobacz także: Przepiękne Hawaje (WIDEO)

„Zdajemy sobie sprawę z zainteresowania schodami niektórych grup społecznych, jednak nie można ignorować kwestii takich jak nielegalne wtargnięcia na teren, obrażenia ciała i ogólne bezpieczeństwo społeczeństwa” powiedział burmistrz Honolulu Rick Blangiardi

„Niewłaściwym jest posiadanie przez wyspę popularnej atrakcji turystycznej przechodziącą przez dzielnicę mieszkaniową i nie będącą w stanie zapewnić odpowiednich udogodnień lub parkingu. W związku powyższym moja administracja jest zgodna z uchwałą Rady Miasta o usunięciu schodów i zamierzamy iść naprzód z niezbędnymi planami”.

Obecnie na osoby przyłapane na wchodzeniu na schody grozi grzywna w wysokości 1000 USD.

Niektóre odcinki już dzisiaj są trudne do pokonania foto: Artur Stanisz

Dobra wiadomość jest taka, że ​​schody nie znikną całkowicie — mogą zostać po prostu przeniesione. W zeszłym roku zarząd pobliskich Kuoloa Ranch (miejsce kręcenia filmów takich jak „Jurassic Park” i „Jumanji”) zaproponował, że przeniesie schody na swój teren i i stworzy biletowaną atrakcję dla śmiałków szukających mocnych wrażeń.

Ameryka po polsku na szczycie „Schodów do Nieba” foto: Artur Stanisz

Hawaje – fakty i ciekawostki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię