FDA podjęło decyzję w sprawie dawki przypominającej „boostera” szczepionki COVID-19 firmy Pfizer

Panel FDA zaleca dawki przypominające Covid-19 firmy Pfizer dla osób w wieku 65 lat i starszych. Panel odrzucił stosowanie trzeciej dawki u ogólnej populacji.

Panel zagłosował 16-2 przeciwko dystrybucji szczepionek Amerykanom w wieku 16 lat i starszym, zanim jednogłośnie przyjął alternatywny plan podawania dawek przypominających starszym Amerykanom i osobom z wysokim ryzykiem zachorowania, którym jeśli zachorują będą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko. Wcześniej dotyczyło to osób z:

  • cukrzycą,
  • chorobami serca,
  • otyłością
  • innymi tak zwanymi chorobami współistniejącymi.

Czytaj również: Metoda kakeibo: to dzięki niej Japończycy są mistrzami oszczędzania

Dwaj wyższy urzędnicy FDA, którzy brali udział w spotkaniu na temat dawki przypominającej i głosowaniu orzekło, że „nie są do końca przekonani, że każdy Amerykanin, który otrzymał szczepionkę Pfizer, potrzebuje teraz dodatkowych dawek”.

Urzędnicy FDA nie są jedynymi, którzy sceptycznie podchodzą do tak zwanego „boostera” szczepionki. Wiodąca grupa amerykańskich naukowców również stwierdziła, że ​​dostępne dane wskazują, że ochrona szczepionek przeciwko ciężkim chorobom utrzymuje się, nawet jeśli skuteczność przeciwko łagodnej wersji choroby z czasem słabnie i zaszczepieni zapadają na nią to przechodzą koronawirusa prawie bez-symptomowo. Również niektórzy naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia argumentują, że szerokie rozpowszechnianie dawek przypominających wśród ogółu społeczeństwa nie jest obecnie właściwe.

Czytaj też: Czy maski chirurgiczne mają datę ważności?

Przed głosowaniem komisja wysłuchała kilku prezentacji na temat danych wspierających szeroką dystrybucję zastrzyków przypominających, w tym od władz zdrowia z Izraela, gdzie urzędnicy zaczęli szczepić oferować trzecie zastrzyki swoim obywatelom pod koniec lipca. Przedstawiciele Pfizer twierdzą, że badanie obserwacyjne w Izraelu wykazało, że trzecia dawka szczepionki Covid sześć miesięcy po drugim zastrzyku przywraca ochronę przed infekcją do 95%.

Dane zbierano od 1 lipca do 30 sierpnia, kiedy szybko rozprzestrzeniający się wariant delta rósł na terenie Izraela. Doktor Sharon Elroy-Preiss z izraelskiego Ministerstwa Zdrowia dodała, że w Izraelu szczepionki przypominające były dobrze tolerowane przez wiele osób, powołując się na dane, które wykazały, że był tylko jeden przypadek rzadkiego zapalenia serca, które jest powiązane ze szczepionkami mRNA, z około 2,9 miliona osób, które otrzymały dodatkowe dawki.

Zobacz też: Wiosną 2022 COVID-19 może być “opanowany”. Jest jeden warunek.

Pfizer powołując się na wewnętrzne badania dodaje, że skutki uboczne boostera szczepionki są porównywalne z tymi, które pojawiają się po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki – 63,8% doświadczyło zmęczenia, 48,4% miało bóle głowy, a 39,1% doświadczyło bólu mięśni.

Główny doradca medyczny Białego Domu, dr Anthony Fauci, powiedział, że nie jest zdziwiony, decyzją FDA, aby nie polecać zastrzyków osobom w wieku 16 lat i starszym z powodu występowania większego ryzyka zapalenia mięśnia sercowego w tej grupie.

Administracja twierdzi, że nie jest zaskoczona wynikiem głosowania FDA, a wręcz oczekiwano „kontrowersyjnej decyzji”. Decyzja Komitetu Doradczego FDA ds. Szczepionek i Powiązanych Produktów Biologicznych została ogłoszona w momencie gdy administracja Bidena oświadczyła, że ​​chce zacząć oferować ogółowi szczepienia przypominające już w nadchodzącym tygodniu.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię