Czy proponowany przez prezydenta Bidena mandat dotyczący szczepień jest zgodny z Konstytucją USA?

Proponowany mandat wymogu szczepionek na COVID-19 przez prezydenta Bidena wyeliminowałby opcje testowania dla pracowników rządu federalnego, w tym pracowników sektora opieki zdrowotnej oraz pracowników kontraktowych prowadzących interesy z rządem.

Również firmy zatrudniające ponad 100 pracowników byłyby zobligowane do wymogu szczepień pracowników oraz wymagałyby cotygodniowych testów od osób z wyjątkami religijnymi lub zdrowotnymi.

Czytaj również: Lori Lightfoot planuje zwiększyć podatek od nieruchomości w Chicago o 76,5 mln dolarów

Po ogłoszeniu propozycji nowego mandatu w sprawie szczepionek wielu kwestionowało jego konstytucyjną legalność. Gubernator Georgii, Brian Kemp powiedział, że plan jest „rażąco niezgodny z prawem i Georgia nie będzie go popierać”. Gubernator Florydy, Ron DeSantis, dodał, że „Joe Biden wypowiedział wojnę rządowi konstytucyjnemu, rządom prawa oraz miejscom pracy i źródłom utrzymania milionów Amerykanów”. A grupa republikańskich gubernatorów zagroziła, że ​​uda się do sądu w celu zablokowania realizacji planu.

Jednak prawnicy i naukowcy konstytucyjni mówią, że Bidena wymóg jest zgodny z Konstytucją Stanów Zjednoczonych. „Powiedziałbym, że jest to bezprecedensowe w tym sensie, że prawo, którego używa prezydent, nigdy nie było stosowane w przypadku szczepionek, jednak istnieje do tego solidna podstawa prawna”, powiedział John DiPippa, dziekan UALR William H. Bowen School of Law. „Kongres zawsze miał uprawnienia do ochrony handlu międzystanowego, a jednym ze sposobów wykonywania tej władzy jest stworzenie organu ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Prezydent mówi, że infekcja jest poważnym zagrożeniem dla innych pracowników w taki sam sposób, w jaki inne warunki w miejscu pracy mogą być niebezpieczne dla innych”, dodaje DiPippa.

Zobacz: FDA podjęło decyzję w sprawie dawki przypominającej “boostera” szczepionki COVID-19 firmy Pfizer

Uprawnienie rządu federalnego do wymagania szczepień zgodnie z planem Bidena pochodzi z ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy (Occupational Safety and Health Act – OSHA) z roku 1970 oraz klauzuli handlowej konstytucji USA.

OSHA upoważnia Sekretarza Pracy do wydania „natychmiastowego tymczasowego standardu” dotyczącego zdrowia i bezpieczeństwa dotyczącego handlu międzystanowego, jeśli stwierdzi, że „pracownicy są narażeni na poważne niebezpieczeństwo ze strony substancji lub środków uznanych za toksyczne lub fizycznie szkodliwe”. OSHA może zastosować kryteria medyczne, „które zapewnią, na ile to możliwe, że żaden pracownik nie będzie cierpieć z powodu pogorszenia stanu zdrowia, zdolności funkcjonalnych lub oczekiwanej długości życia w wyniku doświadczenia zawodowego”. Również sekcja 361 ustawy o służbie zdrowia publicznego upoważnia Departament Zdrowia i Opieki Społecznej do podjęcia kroków w celu „zapobiegania wprowadzaniu, przenoszeniu lub rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych” z jednego stanu do drugiego.

Zobacz też: Wiosną 2022 COVID-19 może być “opanowany”. Jest jeden warunek.

Stany Zjednoczone mają prawie najniższy wskaźnik szczepień wśród najbogatszych krajów świata. USA wyprzedzają Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy i Włochy. Dane pokazują, że Japonia wyprzedzi Amerykę już za kilka tygodni.

Według najnowszego sondażu Axios/Ipsos, przeprowadzonego w dniach 10-13 września, 60% Amerykanów opowiada się za wymaganiem szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników federalnych oraz firm i organizacji zatrudniających 100 lub więcej pracowników. Jednak tylko około 30% Republikanów popiera te wymagania, w porównaniu z ponad 80% Demokratów i 60% niezależnych. 61 procent również uważa, że ​​skuteczne środki ochrony zdrowia i bezpieczeństwa podczas pandemii są ważniejsze niż ochrona wolności osobistej.

Mandat musi przejść przez co najmniej 30 dni publicznych komentarzy, zanim będzie mógł wejść w życie. Jeśli zostanie uchwalony firmy mogą zostać ukarane karą w wysokości 13 600 dolarów za naruszenie zasady OSHA.

Z maską czy bez maski? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię