Jaki jest najbardziej poszukiwany zawód. Będziesz zaskoczony!

Zastanawiając się nad tym, który z zawodów może być najbardziej poszukiwany wielu mogłoby wskazać wysoko wykształconych specjalistów.

W ostatnim czasie w Polsce wiele się słyszy chociażby o brakach w kadrze pedagogicznej szkół oraz w personelu medycznym w szpitalach. Najbardziej poszukiwany zawód w 2021 roku jest jednak zdecydowanie „bliżej” niż może się wydawać. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w bieżącym roku wzrosło nie maleje zapotrzebowanie na zawody związane z bezpośrednią obsługą klienta: sprzedawców, pracowników sklepów i kasjerów. Trend ten dotyczy całej Polski, choć w niektórych regionach jest zdecydowanie bardziej widoczny.

Czytaj również: Mieszkasz w którymś z tych 10 stanów? Możesz otrzymać dodatkowe czeki z rządowego pakietu pomocowego

Szczególny wzrost zapotrzebowania na pracowników obsługi sklepów i sprzedawców widoczny jest przede wszystkim na portalach z ogłoszeniami o pracę, m.in. na OLX, na którym, w kategorii Sprzedaż i obsługa klienta odnotowano przyrost tego rodzaju ogłoszeń o 30% w zestawieniu z rokiem ubiegłym – jest to wzrost aż o 19%. W samej tylko kategorii kasjerów i pracowników sklepu obserwowany jest wzrost liczby ogłoszeń o pracę o 16%. Aktualnie w obu tych kategoriach można znaleźć blisko 40 tysięcy ofert pracy.

Zobacz: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

To co zasługuje również na uwagę to fakt, ogólnego wzrostu zapotrzebowania na pracę fizyczną i produkcyjną. Podobne wzrosty odnotowały także transport i spedycja – wzrost o 33%, oraz produkcja (m.in pracownik produkcji, operator maszyn, itp) – wzrost o 30%. Według przeprowadzonego przez OLX ogólnopolskiego badania – 80% Polaków doskonale zdają sobie sprawę ze zwiększającego się zapotrzebowania na pracowników fizycznych. Co równie ważne, aż 90% Polaków ma dobra opinię na temat pracy fizycznej, uważając że jest ważna. Znaczna większość badanych (85%) uważa, że praca w sektorze pracy fizycznej jeszcze 10 lat temu wyglądała zupełnie inaczej (zdecydowanie niekorzystniej)

Zobacz też: Jaka jest różnica między dwoma modelami oceny kredytowej VantageScore® a FICO®?

Wzrost ilości tego rodzaju ofert powinien szczególnie cieszyć kandydatów poszukujących pracy w branży handlowej (sklepowej) – nie tylko mogą wybierać spośród licznych ofert pracy, pracodawcy bowiem, aby zachęcić do aplikowania oferują coraz wyższe wynagrodzenia, premie oraz dodatkowe benefity, takie jak: karta sportowa, dodatkowe ubezpieczenie, prywatna opieka medyczna, szkolenia, zniżki na zakupy w sklepie, wyprawki szkolne, finansowanie posiłków w pracy, dofinansowanie wakacji. Coraz więcej pracodawców oferuje pracę zarówno na cały etat oraz jego części. Jednocześnie kandydatom oferowany jest elastyczny grafik godzin pracy i realny wpływ na to jak będzie on wyglądał – co ma zachęcić w szczególności osoby kształcące się oraz mamy.

Maja Frykowska | Historie Sukcesu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię