Oliwa magnezowa – przepis, właściwości i zastosowanie

Oliwa magnezowa jest idealną odpowiedzią na niedobór magnezu – pierwiastka niezbędnego do dobrego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wielką zaletą oliwy magnezowej jest fakt, że można ją kupić lub wykonać samodzielnie. Powstaje z sześciowodnego chlorku magnezu, występującego w minerale. Przygotowuje się ją jako roztwór chlorku magnezu (MgCl2) z wodą. Nazywana jest oliwą ze względu na oleistą konsystencję spowodowaną przez wysoką zawartość magnezu – nie zawiera zwykłej oliwy. Powszechnie stosuje się różne dodatki – np. kamforę, która nadaje właściwości rozgrzewających oraz olejki eteryczne, które nadają oliwie magnezowej przyjemnego zapachu.

Czytaj również: 7 suplementów na wzmocnienie włosów

Przepis na oliwę magnezową

Aby przygotować domową oliwę magnezowa należy zaopatrzyć się w naturalny chlorek magnezu. Oliwa powinna zawierać od 30% do 40% chlorku magnezu, należy ją zmieszać z wodą (najlepiej destylowaną). Najlepiej od razu włożyć składniki do buteleczki z z ciemnego szkła z dozownikiem, co ułatwi późniejszą aplikację.

Właściwości i zastosowanie oliwy magnezowej:

Oliwa magnezowa reguluje poziom magnezu w organizmie – niweluje niedobory tego pierwiastka. Istotnym faktem który należy podkreślić jest to, że magnez wchłaniany jest przez skórę. Badania nad wchłanianiem magnezu wykazały, że przy spożyciu doustnym absorbowany jest jedynie ułamek dostarczonego pierwiastka – 4%. Tymczasem magnez zawarty w oliwie wchłaniany jest do organizmu zdecydowanie szybciej i w dużo większych ilościach. Warto pamiętać, że duże dawki magnezu, spożywane doustnie mogą wywołać dyskomfort i problemy w układzie trawiennym, czego nie spotkamy przy stosowaniu oliwy.

  • Oliwa magnezowa niweluje przykry zapach stóp i pach. Wielką zaletą jest zawartość wyłącznie naturalnych jonów magnezu i innych opcjonalnych składników naturalnych. Jest więc to kosmetyk wolny od wielu toksycznych i rakotwórczych związków stosowanych w produktach dostępnych w sklepach.
  • Działa jak naturalny dezodorant – Świeżość jest odczuwalna przez cały dzień – nie zatykane są gruczoły potowe. Nie pozostawia również śladów na ubraniu (dotyczy do olejku magnezowego bez dodatków).
  • Wykazuje działanie antybakteryjnie poprzez wytwarzanie środowiska nieprzyjaznego dla drobnoustrojów.
  • Idealnie sprawdzi się jako dodatek do zabiegów relaksacyjnych (kąpieli, moczenia nóg, masaży).
  • Łagodzi dolegliwości bólowe mięśni, stawów i kości.
  • Wspomaga walkę ze zmianami chorobowym i zapalnymi skóry – m.in z trądzikiem.
  • Nada skórze gładkość oraz młody wygląd.
  • Idealnie sprawdzi się będąc zastosowany przed nałożeniem balsamów i kremów – zwiększy ich skuteczność.

Czytaj: Przyjmujesz suplementy? Pora dnia ma znaczenie!

Przeciwskazania:

Należy unikać stosowania oliwy na skórę bezpośrednio po depilacji – może to spowodować uczucie dyskomfortu – swędzenia i zaczerwienienia. Należy również unikać kontaktu z oczami i uszkodzoną skórą. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed użyciem oliwy magnezowej powinny skontaktować się z lekarzem.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię