Ta linia lotnicza wzywa do publikowania listy niesfornych pasażerów

Dla linii lotniczych coraz większym problemem są „niesforni pasażerowie„, który nie tylko nie zachowują się jak należy, ale swoim zachowaniem narażają bezpieczeństwo innych pasażerów, niejednokrotnie uszkadzając mienie.

W czwartek, jedna z linii lotniczych – Delta Air Lines zwróciła się z prośbą do pozostałych amerykańskich przewoźników o udostępnienie list pasażerów, na których w trakcie pandemii zostały nałożone sankcje w związku z ich zachowaniem.

Czytaj również: Lotnisko Miami International wykorzystuje psy do wykrywania COVID-19

I chociaż liczba takich pasażerów spadła od początku tego roku, od ostatnich trzech miesięcy nadal utrzymuje się na podobnym poziomie i pozostaje blisko dwa razy większa niż ta odnotowana pod koniec 2020r. Jak wynika z danych rządowych, Federalna Administracja Lotnictwa wystawiła grzywny na ponad milion dolarów.

W czwartek odbyło się przesłuchanie w Kongresie, w trakcie którego przewodniczący Komisji Transportu Izby Reprezentantów – Peter DeFazio wzywał do większej liczby postępowań karnych w sprawach niesfornych pasażerów. Powiedział również, że lotniska powinny powstrzymać się od sprzedaży alkoholu na wynos.

Zobacz też: 30 ciekawostek na temat agenta 007 – Jamesa Bonda

Zauważył, że postępowania karne są rzadkie i często pozostawiane lokalnym władzom. Potwierdza to Departament Sprawiedliwości – według jego danych w ostatnich 10 miesiącach przedstawiono zarzuty w sądzie jedynie 16 oskarżonym. Jest to niepokojące w zestawieniu z danymi FAA informującej w tym tygodniu, że linie lotnicze zgłosiły w tym roku 4 385 zdarzeń z udziałem awanturujących się pasażerów, z czego 73% dotyczyło osób, którzy odmawiają noszenia masek na twarzy (są one wymagane podczas lotów przez przepisy federalne).

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię