Dziś świętujemy międzynarodowy Dzień Kawy. Przeczytaj ciekawostki o tym cudownym napoju

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. To święto dla wszystkich miłośników tego wspaniałego napoju. Wyobrażacie sobie dzień bez filiżanki kawy?

Kawa przywędrowała do nas prawdopodobnie z Etiopii. Według legendy, jeden z pasterzy zdziwił się, kiedy jego kozy zaczęły „tańczyć”. Po krótkim śledztwie okazało się, że zjadły one ziarna kawowca. I tak zaczęła się historia napoju, który zmieniał oblicze świata! Kawa rozprzestrzeniła się w krajach arabskich w XIII wieku, w Europie około XVI wieku, a do Polski dotarła pod koniec XVII wieku, za panowania Augusta II Mocnego.

Specjalnie dla Was prezentujemy ciekawostki, o których każdy prawdziwy kawosz wiedzieć powinien.

 1. Kawa, zaraz po ropie naftowej, jest najcenniejszym legalnie sprzedawanym towarem na świecie.
 2. Szacuje się, że na całym świecie wypija się 2,25 miliarda filiżanek kawy. Dziennie.
 3. Nowojorczycy piją 7 razy więcej kawy niż mieszkańcy jakiekolwiek innego miasta w USA
 4. Plotka głosi, że słynny francuski pisarz i filozof Voltaire wypijał 40-50 filiżanek kawy dziennie.
 5. Dopiero w XIII wieku ludzie zaczęli palić ziarna kawy, co jest pierwszym krokiem w procesie robienia kawy, jaką znamy dzisiaj.
 6. Istnieje legenda, że Roosevelt wymyślił słynne hasło Maxwell House „Dobra do ostatniej kropli” po tym, jak podano mu kawę w domu Andrew Jacksona,  w Hermitage, w Tennessee.
 7. Pierwszy ekspres do kawy został skonstruowany we Włoszech w 1906 roku
 8. Trzy najpopularniejsze gatunki kawy to: Arabica (ok. 60 %), Robusta (ok. 36 %) i Excelsa (ok.1 %) – łącznie stanowią one 97 % rynku upraw kawy.
 9. Największym dostawcą ziarna kawowego na świecie jest Brazylia, z roczną wielkością produkcji wynoszącej ok. 2,8 mln ton.
 10. Z badań wynika, że u ludzi pijących kawę zmniejsza się ryzyko chorób takich jak: Parkinson, cukrzyca typu II, choroby serca, natomiast regularne picie kawy zmniejsza u mężczyzn ryzyko zachorowania na agresywną formę raka prostaty.
 11. Kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników.
 12. Amerykanie, Francuzi i Niemcy zużywają łacznie 65% całkowitej konsumpcji kawy na świecie.
 13. Filiżanka espresso zawiera około 50-55 mg kofeiny, a szklanka czarnej herbaty „z torebki” i puszka coli po 45 mg.
 14. Kobiety, które piją dwie filiżanki kawy dziennie znacznie rzadziej chorują na depresję
 15. Japonia to jeden z największych importerów kawy. W samym Tokio jest 10 000 kawiarni. Do tego dochodzą liczne stojące na ulicach i w biurach automaty.
 16. Istnieje plotka, że jeden z wielkich koncernów produkujących bieliznę sprzedaje rajstopy z z ekstraktem kawy. Zawarta w nich kofeina ma wyszczuplać nogi i walczyć z cellulitem.
 17. Peeling z kawy I oleju kokosowego walczy skutecznie z cellulitem
 18. Najwięcej kofeiny znajduje się w kawie pochodzącej z Hawajów – jest to 180 miligramów na 175-mililitrową filiżankę. Nieco mniej, bo 177 miligramów będzie w kawie z Gwatemali i Salwadoru. 160 miligramów w kawie z Kostaryki i Peru, 140 – w kawie z Brazylii Santos oraz w kawie z Etiopii.
 19. Kawa wpływa pozytywnie na nasze oskrzela, zwiększając ich światło i ułatwiając oddychanie. Polecana jest przy napadach duszności oraz przy astmie oskrzelowej.
 20. Wypicie kawy przed wysiłkiem fizycznym zmniejsza ból mięśni nawet do 50%. A wszystko dzięki zawartej w niej kofeinie.
 21. Kawa wspomaga odchudzanie. Zawarta w niej kofeina przyśpiesza przemianę materii i poprawia trawienie!
 22. Picie kawy dobrze wpływa na pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze.
 23. Najwięksi producenci kawy na świecie to: Brazylia, Wietnam, Kolumbia, Indonezja i Etiopia
 24. Najwięksi konsumenci kawy na świecie to: Amerykanie, Brazylijczycy i Niemcy.
 25. W starożytnej Arabii był tylko jeden powód, dla którego żona mogła rozwieść się z mężem: kiedy jej mąż nie zapewnił jej odpowiedniej ilości kawy.
 26. Skąd się wzięła kawa po irlandzku? Ta kawa z alkoholem była serwowana Amerykanom, aby pomóc im się rozgrzać w trakcie lot z  Irlandii.
 27. Mieszkańcy Etiopii dodają do kawy szczyptę soli.
 28. Zielone ziarna kawy mogą być przechowywane nawet przez 10 lat.
 29. Hawaje i Puerto Rico to jedyne miejsca na kontynencie Ameryki Północnej, gdzie uprawia się kawę.
 30. Gdy pewien gubernator Mekki, Kair Bey, zakazał spożywania kawy w 1511 roku, sułtan skazał go na śmierć. Egzekucję dokonano w miejscu, gdzie kawa była uznawana za „błogosławioną”.
 31. Pierwsza kawiarnia w Anglii została otwarta w 1652 roku. Kobiety mogły do niej wejść po to, aby usługiwać mężczyznom.
 32. W 1906 roku Belg George Washington, podczas pobytu w Gwatemalii wynalazł kawę rozpuszczalną
 33. Jedno drzewko kawowe rośnie od 3 do 4 lat. Gdy dojrzeje, dostarcza od 450 do 900 gram ziaren kawy na sezon.
 34. Owoce kawowca to czerwone jagody.
 35. Aby otrzymać 500 gram palonej kawy, potrzeba około 2000 owoców.
 36. Jasno palona kawa ma więcej kofeiny niż ciemna. Im dłużej palimy kawę, tym większe ilości pobudzających substancji są z nich usuwane.
 37. Największą dawkę kofeiny znajdziemy w zielonej kawie, ponieważ nie jest palona.
 38. Z początku w Stanach Zjednoczonych kawa była pijana jedynie po obiedzie.
 39. Szwedzki król Gustaw III był tak przekonany o szkodliwości picia kawy, że postanowił przeprowadzić pewien eksperyment. Dwóch bliźniaków jednojajowych zostało oskarżonych o morderstwo i skazanych na śmierć. Król złagodził ich wyroki do dożywotniego więzienia, pod warunkiem, że jeden będzie pił dużą porcję kawy trzy razy dziennie, a drugi taką samą porcję herbaty. Bliźniak pijący herbatę zmarł pierwszy, w wieku 83 lat, co było wspaniałym wynikiem jak na tamte czasy. W ten sposób, zdaniem ówczesnych naukowców, dowiedziono, że kawa jest jednak mniej szkodliwym napojem.
 40. Kawa daje największy efekt, kiedy pijemy ją między 9.30 a 11.30 przed południem.
 41. Starbucks wydaje więcej pieniędzy na ubezpieczenia zdrowotne dla swoich pracowników niż na ziarna kawy.
 42. Nazwa Americano – espresso z dodatkiem gorącej wody – zostało wynalezione przez amerykańskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 43. W badaniach z 2009 roku odkryto, że ludzie, którzy piją trzy do pięciu filiżanek kawy dziennie zmniejszają ryzyko rozwoju demencji lub choroby Alzheimera kiedy się zestarzeją.
 44. Aromat który czujesz po otwarciu słoika kawy rozpuszczalnej, jest niestety sztuczny.
 45. Kawa najszybciej stygnie w kubkach z porcelany
 46. W Kenii, gdzie kilogram suszonych ziaren kawy może mieć wartość tygodniowej pensji, uzbrojone gangi robią wypady rabunkowe na pola kawowe kradnąc plony
 47. Fusy z kawy poprawiają odpływ i retencję wody oraz napowietrzanie gleby.
 48. Mieszanie fusów bezpośrednio z glebą do roślin pomaga uzyskać istotne dla nich mikroelementy, takie jak fosfor i potas
 49. Naukowcy w Anglii zbudowali samochód napędzany ziarnami kawy i niektórzy przewidują teraz, że kawa mogłaby kiedyś zastąpić paliwa kopalne jako źródło energii dla świata.
 50. Pierwsza kamera internetowa została wynaleziona przez grupę naukowców z Cambridge. Kamera została skierowana na ekspres do kawy, aby naukowcy i studenci z różnych części budynku mogli sprawdzić, czy kawa już się zaparzyła.
 51. Potrzeba około czterdziestu dwóch ziaren kawy, aby zrobić standardową porcję espresso.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię