Kontakt dyplomatyczny USA i Chin ws. chińskich zakupów irańskiej ropy

Stany Zjednoczone podjęły kontakt dyplomatyczny z Chinami w sprawie zmniejszenia zakupów irańskiej ropy naftowej przez chińskie przedsiębiorstwa. Amerykańska administracja uważa, że zakupy irańskiej ropy przez chińskie firmy pomagają utrzymać irańską gospodarkę pomimo sankcji nakładanych na ten kraj przez Waszyngton.

W rozmowie z Reutersem amerykański urzędnik, pragnący zachować anonimowość, potwierdził, że USA mają pewność, co do zakupów irańskiej ropy przez firmy z Państwa Środka. Wskazał, że trwa dialog z Chińczykami, który może być wyjściem skutecznym.

Czytaj również: Masowe zwolnienia w United Airlines. Powodem jest nieprzestrzeganie nowych zasad firmy

Urzędnik zapowiedział, że będą kolejne reakcje na irańskie uchylanie się od sankcji, które mają sprawić, że Teheran wycofa się z rozwoju programu nuklearnego. Ponadto Waszyngton czyni zabiegi, by Iran powrócił do rozmów ws. umowy nuklearnej z 2015 roku.

Z kolei jeden z europejskich urzędników powiedział Reutersowi, że temat irańsko-chińskich kontaktów był poruszony w lipcu, gdy zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman przebywała w Chinach. Stwierdził ponadto, że Chiny chronią Iran i zasugerował, że Zachód musi dowiedzieć się, ile Chińczycy kupują ropy od Iranu. Firma analityczna Kpler szacuje, że od początku roku do sierpnia import ropy z Iranu do Chin wynosił średnio 553 000 baryłek dziennie.

Czytaj: 10 najbardziej przerażających atrakcji turystycznych na świecie

W ubiegłym tygodniu podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział, że Teheran chce wznowienia rozmów nuklearnych ze światowymi mocarstwami, aby doprowadzić do zniesienia sankcji USA. Wcześniej irańskie MSZ przekazało, że rozmowy w Wiedniu ze światowymi mocarstwami w sprawie przywrócenia umowy nuklearnej z 2015 roku zostaną wznowione w ciągu kilku tygodni.

Dotychczas w stolicy Austrii odbyło się kilka rund rozmów na temat ożywienia umowy nuklearnej. Rozmowy zostały przerwane, gdy w sierpniu władzę w Iranie objął Ebrahim Raisi.

Zobacz też: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję wzbogaconego uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia. Następnie polityk nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię