Marek Magierowski ambasadorem w USA

Foto: Twitter @mmagierowski

Dotychczasowy ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski coraz bliżej objęcia funkcji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. Jak dowiedziało się Polskie Radio, strona amerykańska udzieliła formalnej akceptacji dla kandydatury polskiego dyplomaty.

Według prawa dyplomatycznego warunkiem nominacji na ambasadora jest uzyskanie agrément, czyli wstępnej akceptacji państwa przyjmującego na objęcie szefostwa placówki dyplomatycznej. Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski ustalił, że taka zgoda została wydana przez amerykański Departament Stanu. Kolejnym krokiem w procedurze nominacji Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora jest uzyskanie przez niego pozytywnej opinii sejmowej komisji spraw zagranicznych. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych nie wypowiada się na temat procesu nominacji. Na razie nie wiadomo, kiedy wniosek w tej sprawie trafi do Sejmu.

Czytaj także: Kontakt dyplomatyczny USA i Chin ws. chińskich zakupów irańskiej ropy

W sierpniu tego roku Marek Magierowski powrócił z Izraela do Polski w następstwie kryzysu w relacjach polsko-izraelskich po przyjęciu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Szefostwo placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie może on objąć jeszcze w tym roku. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Wilczka, który był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych od listopada 2016 roku.

Zobacz też: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

Magierowski pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu od czerwca 2018 roku. Wcześniej był podsekretarzem stanu w MSZ (2017-2018) oraz dyrektorem biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy (2015-2017). Przed rozpoczęciem kariery dyplomatycznej pracował jako dziennikarz.

Czy Donald Tusk powinien wracać do polskiej polityki?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię