Anna Tybor pierwszą kobietą na świecie, której udało się zjechać na nartach z Manaslu!

Foto: Twitter @EverestToday

Anna Tybor jest pierwszą kobietą na świecie której udało się zjechać na nartach z Manaslu, a także pierwszą Polką, która zjechała z ośmiotysięcznika.

„Przed chwilą, tuż przed wyłączeniem internetu w bazie, otrzymaliśmy potwierdzenie od zespołu: udało się, jest pierwszy kobiecy zjazd na nartach z Manaslu (8163 m)!”– informuje serwis wspinanie.pl

Czytaj również: 10 najbardziej przerażających atrakcji turystycznych na świecie

Polska skialpinistka Anna Tybor około 18.00 czasu lokalnego wraz z dwójką towarzyszących jej Włochów dotarła bezpiecznie do bazy pod Manaslu. Plan zakładał wejście i zjazd na nartach w ciągu jednej doby, jednak ze względu na pogodę, akcja trwała cztery dni.

Anna Tybor wraz z towarzyszami wyruszyła w górę 27 września, dzień póżniej dotarli oni do obozu 4. na wysokości około 7450 metrów. Tempo było wolniejsze, bo nie sprzyjała pogoda. 29 września ekipa Anny Tybor zdobyła Manaslu i tego dnia zjechała do obozu czwartego, gdzie spędziła drugą noc.

Zobacz: 7 najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych w 2021

Wiadomo już, że skialpiniści nie korzystali z aparatów tlenowych. Zdobyli Manaslu drogą normalną, zaporęczowaną wcześniej przez Szerpów.
Anna Tybor jest narciarką wysokogórską. Należy do kadry narodowej skialpinizmu, jest też ochotniczką w górskiej służbie ratunkowej.
Manaslu, to ósmy pod względem wysokości szczyt Ziemi. Leży w północnej części Nepalu, ma wysokość 8156 metrów nad poziomem morza.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię