Awaria czy cyberatak? Nie działają WhatsApp, Instagram, Messanger i Facebook

Użytkownicy usług mobilnych, dostarczanych przez firmę Facebook mają problemy z ich użytkowaniem. Nie działa strona facebook.com, problemy występują także w aplikacji mobilnej, komunikatorach Messenger i WhatsApp oraz na Instagramie.

Wiadomość ” This site can’t be reached”, czyli „ta strona jest nieosiągalna” pojawia się na ekranach osób próbujących wejść na swoje konta na Facebooku.
Próby wysyłki wiadomości przez WhatsApp kończą się otrzymanie informacji „Retry”„spróbuj ponownie”, a Instagram pokazuje informację „Coudn’t Refresh Feed”„nie udało się odświeżyć kanału”.

Czytaj również: Wielka chwila dla USA. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznana

Kolejnym produktem firmy Facebook, który przestał działać jest Facebook Workplace.

Zgodnie z doniesieniami serwisu Downdetector, serwis i wszystkie jego usługi doznały poważnej awarii. Strona podała, że ​​zarówno wersje mobilne, jak i przeglądarkowe aplikacji nie działały o godzinie 11:42 czasu ET. Nie wiadomo, co jest jej przyczyną.

Firma z reguły nie ujawnia przyczyn stojących za problemami na łączach. Nie wyjaśnia ich nawet po ich naprawieniu. Ostatnia duża awaria dotknęła FB w 2019 roku. Po jej naprawie, Zuckerber powiedział, że problem wywołały „rutynowe czynności konserwacyjne”.

Zobacz też: Nie masz szczepionki? Już niedługo nie znajdziesz miejsca w hotelu na Hawajach. Wiemy od kiedy

„Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy ludzie mają problemy z dostępem do naszych aplikacji i produktów. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem normalności i przepraszamy za wszelkie niedogodności” – powiedział ABC News rzecznik firmy Facebook.

Awaria dotyczy użytkowników na całym świecie. O problemie donoszą również zagraniczne media, między innymi z Wielkiej Brytanii, Rosji czy Indii.

Ciekawostką jest to, że awaria Instagrama i Facebooka nastąpiła wkrótce po tym, jak program 60 minutes pokazał wywiad z sygnalistą – whistleblower, Frances Haugen, informatyk FB, która powiedziała, że „firma może zrobić więcej, aby chronić się przed mową nienawiści i dezinformacją, ale priorytetowo traktuje zyski nad swoimi użytkownikami.”

Zobacz: Horoskop na październik dla wszystkich znaków zodiaku

Pojawiły się też doniesienia o problemach z Twitterem i wyszukiwarką Google, a także z telefonami komórkowymi w Stanach Zjednoczonych

Z danych udostępnionych przez Downdetector.com wynika, że zgłoszenia użytkowników Facebooka o awarii zaczęły się pojawiać o 17.30. Początkowo było to około 2 tysięcy zgłoszeń. Już 20 minut później liczba zgłoszeń wzrosła ponad dziesięciokrotnie – do niemal 29 tysięcy.

IAR/ZJ/ZSS

Czy trzecia dawka szczepionki jest potrzebna?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię