Olejowanie włosów – zabieg pielęgnacyjny który musisz znać

Olejowanie włosów jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym – odżywia skórę głowy, wspiera walkę z łupieżem i ŁZS, przyspiesza wzrost włosów, „zamyka” nawilżenie we wnętrzu włosów. Jest to zabieg, który bez większych trudności każdy może wykonać samodzielnie w domu.

Jak powszechnie wiadomo, oleje są bogate w cenne składniki: kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Olejowanie włosów zapewnia zdrowe i nawilżone włosy oraz skórę głowy – dokonując tego bez szkodliwej chemii, konserwantów i barwników które zawsze niosą za sobą ryzyko wystąpienia alergii. Nie każdy olej nadaje się do wykonania olejowania – potrzebny jest nierafinowany, niefiltrowany i świeżo tłoczony.

Zobacz także: 20 zastosowań oleju kokosowego sprzyjających urodzie

Jaki olej wybrać? To wszystko zależy od rodzaju włosów.

Aby odpowiednio dobrać właściwy olej do włosów należy zacząć od ustalenia jakie włosy posiadamy. Rozróżnia się trzy rodzaje włosów:

1. Włosy wysokoporowate

Są suche, matowe i sztywne; mają dużą objętość – z tego względu łatwo się puszą; szybko schną i wchłaniają wszelkie odżywki i olejki; najlepszy wygląd osiągają dzień po umyciu; wykazują tendencję do szybszego rozdwajania się; pasmo włosów przerzucone na inne miejsce, nie wraca do poprzedniej pozycji.

Oleje do zabiegu olejowania dla włosów wysokoporowatych:

 • olej z pestek dyni,
 • olej z ogórecznika,
 • olej z wiesiołka,
 • olej konopny,
 • olej z czarnuszki

Zobacz też: Domowe sposoby na piękne dłonie

2. Włosy średnioporowate

Wykazują tendencję do przesuszania i puszenia się; mogą posiadać dużą lub przeciętną objętość; wysychają samoczynnie po ok 3 godzinach; pasmo włosów przerzucone w inne miejsce, powoli wraca do poprzedniej pozycji;

Oleje do zabiegu olejowania dla włosów wysokoporowatych:

 • oliwa z oliwek,
 • olej słonecznikowy,
 • olej z pestek moreli,
 • olej z orzechów kokosowych,
 • olej z gorczycy,
 • olej z rokitnika,
 • olej ze słodkich migdałów.

Zobacz: Oliwa magnezowa – przepis, właściwości i zastosowanie

3. Włosy niskoporowate

Są gładkie i śliskie, nie wykazują tendencji do puszenia się; lśnią i nie mają problemów z utratą wilgotności; brakuje im objętości; zdarza się, że są oklapnięte; bardzo długo wysychają; nie wykazują tendencji do rozdwajania się; pasmo włosów przerzucone w inne miejsce od razu wraca do pierwotnej pozycji.

Olej do zabiegu olejowania dla włosów wysokoporowatych:

 • kokosowy

Można także zastosować mieszankę uniwersalną, która polega na wymieszaniu po 1 łyżce oleju przeznaczonego do innego rodzaju włosów.

Czytaj: Olejek z pestek moreli – właściwości i zastosowanie

Jak olejować włosy?

Oprócz właściwego oleju konieczne jest także zastosowanie właściwej techniki. Aby włosy zyskały na trwałości, pogrubiły się i zregenerowały, podczas olejowania nie można zapominać o skórze głowy. Niewielką ilość oleju należy nanieść bezpośrednio na skórę i wykonywać delikatny masaż przy użyciu opuszków palców lub specjalnych gąbek. Olej możemy trzymać na włosach tyle ile uznamy za stosowne – od 30 minut do całej nocy.

Wśród metod olejowania rozróżnia się dwie podstawowe: olejowanie na sucho i mokro. Jedną z poniżej wybranych metod stosować należy 2-3 razy w tygodniu.

1. Olejowanie włosów na sucho.

2-3 łyżki oleju należy nałożyć na suche, nieumyte lecz „świeże” włosy. Przed zabiegiem oraz po, warto je przeczesać grzebieniem o szerokim uzębieniu. Po nałożeniu oleju włosy trzeba spiąć w kok i „zapakować” w turban.

Zobacz też: Maseczka przywracająca blask zmęczonej skórze z płatków owsianych

2. Olejowanie włosów na mokro.

Przy olejowaniu na mokro postępujemy tak samo jak wyżej, z tą różnicą, że zaczynamy od umycia i dokładnego spłukania włosów.

3. Olejowanie włosów w „rosole”.

Metoda ta pozwala przede wszystkim na precyzyjne i równomierne przeprowadzenie zabiegu. 1-3 łyżki wybranego, dopasowanego do rodzaju włosów oleju rozpuszczamy w misce z ciepłą wodą. W powstałym „rosole” zanurzamy włosy na ok. 10 minut, odsączamy rękoma, spinamy w kok i pozostawiamy na wybrany czas.

4. Olejowanie „na podkład”

Jest to metoda idealna dla włosów suchych, zapewnia przede wszystkim bardzo dobre nawilżenie. Podkład stanowią naturalne humektanty – substancje nawilżające – wykorzystać można: żel aloesowy, miód lub wodę z cukrem. Podkład nakładamy ręką lub przy użyciu spryskiwacza. Po nałożeniu czekamy 10-15 minut, następnie stosujemy wybraną metodę olejowania.

Czytaj: 8 olejków na lepszy zarost

5. Olejowanie dwuetapowe z odżywką.

Pierwszy etap składa się z nałożenia oleju na ok 15 minut. Po tym czasie nakładamy dodatkowo odżywkę na kolejne 15 minut. Na koniec dokładnie spłukujemy wodą.

 Jak zmyć olej z włosów?

Przed zmyciem oleju warto zawsze nałożyć odżywkę i pozostawić ją na ok. 5-10 minut. Po tym czasie spłukanie przebiegnie bez zbędnych problemów – wystarczy bieżąca letnia woda. Co więcej, włosy pozostaną lekkie, sypkie i lśniące.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię