Pandora Papers: Ujawniono majątek oraz oszustwa podatkowe światowych liderów

Wyciek danych finansowych z tak zwanych Pandora Papers ujawnił majątek światowych liderów oraz znanych polityków, a także transakcje, których dokonywali, by uniknąć opodatkowania.

W sumie w ujawnionych dokumentach figuruje ponad 30 obecnych lub byłych przywódców państw oraz ponad 300 osób publicznych.

Zobacz też: Największe skandale finansowe stulecia

Jedną z nich jest król Jordanii Abdullah II. W wyniku wycieku tajnych dokumentów dziennikarze ujawnili, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat jordański monarcha kupił w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych luksusowe wille, których wartość przekracza 100 milionów dolarów. Chodzi m.in. o domy w Londynie, w prestiżowej dzielnicy Georgetown w Waszyngtonie oraz w Malibu w Kalifornii.
Żadna z transakcji nie została oficjalnie ujawniona przez króla Abdullaha. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że monarcha wprowadził w Jordanii restrykcyjny system podatkowy, a rok temu władzę wprowadziły nowe obostrzenia, dotyczące wydawania pieniędzy za granicą.
Prawnicy króla Abdullaha twierdzą, że informacje ujawnione w ramach „Pandora Papers” nie są precyzyjne, a monarcha kupił wille z prywatnych pieniędzy.

W dokumentach zawarte są również dane dotyczące majątku w Monako, należącego do prezydenta Rosji Władimira Putina.

Dane finansowe ujawniają także zakup dwóch luksusowych rezydencji na południu Francji przez urzędującego premiera Czech Andreja Babisza. Inwestycje dokonywane poprzez spółki rejestrowane w rajach podatkowych warte są w sumie 12 milionów funtów.

Zobacz też: Zawody, które mogą zniknąć w ciągu najbliższych 25 lat

W Pandora Papers zawarto również informacje o tym, jak były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair wraz z żoną uniknęli opłat skarbowych przy zakupie biurowca w Londynie. Informacjami dotyczącymi obywateli Republiki Czeskiej, które pojawiają się w dziennikarskim śledztwie Pandora Papers, zajmie się Narodowe Centrum Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. Dokumenty, do których dotarli dziennikarze, mają dotyczyć około 300 osób i 178 spółek powiązanych z Czechami. Dotąd ujawniono jedynie nazwisko obecnego premiera, który w 2009 roku był poza polityką.

Eksperci, cytowani przez portal Investigace.cz, twierdzą, że Andrej Babisz dołożył wszelkich starań, aby ukryć fakt, że to do niego należy 15 milionów euro, za które kupiono luksusowe nieruchomości we Francji.

Odnosząc się do sprawy, czeski premier odrzucił oskarżenia o pranie pieniędzy i zaprzeczył, jakoby jego działania były niezgodne z prawem. Uznał publikację za próbę wpłynięcia na wynik wyborów parlamentarnych w Czechach, które odbędą się w piątek i sobotę.

W sumie Pandora Papers to 12 milionów dokumentów, w tym emaili, arkuszy kalkulacyjnych czy zdjęć dokumentujących inwestycje dokonywane poprzez spółki rejestrowane w rajach podatkowych, między innymi na Wyspach Dziewiczych, w Panamie, Belize, Cyprze czy w Szwajcarii.

Czytaj: 12 nawyków oszczędnych ludzi

W dokumentach zarejestrowane są transakcje dokonywane przez ponad 95 tysięcy spółek w imieniu polityków czy miliarderów. Miały one na celu uniknięcie płacenia podatków lub ukrycie realnej wartości majątku. Dokumenty analizują dziennikarze śledczy z różnych krajów.

IAR/ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię