Jesienne przeziębienie, grypa, zatoki czy zapalenie płuc – jak rozpoznać co ci dolega

Jak rozpoznać czy twoje ciało walczy z przeziębieniem czy może za symptomami choroby kryje się jedna z poważniejszych, groźniejszych chorób?

Oto najpopularniejsze objawy przeziębienia, grypy, zapalenia płuc i oskrzeli:

1. Objawy pojawiają się szybko

Kiedy masz przeziębienie, objawy takie jak zatkany nos lub kichanie zaczynają się powoli i stopniowo się pogarszają. Objawy grypy zazwyczaj pojawiają się nagle w twoim ciele – i prawdopodobnie poczują się znacznie silniejsze.

Czytaj również: Medycyna ajurwedyjska – matka wszelkiego uzdrowienia

2. Dreszcze

Drżysz ponieważ zmienia się temperatura twojego ciała. Dreszcze nie są typowymi objawami przeziębienia. Są wczesnym objawem infekcji i wysokiej gorączki. Częściej występują w przypadku grypy lub zapalenia płuc.

3. Gorączka

To znak, że twoje ciało próbuje walczyć z chorobą lub infekcją, ale rzadko jest spowodowana przeziębieniem. Grypa, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc są częstszymi przyczynami gorączki.

Zobacz: Korzyści zdrowotne ze spożywania oliwek

4. Bóle ciała

Możesz odczuwać lekkie bóle ciała podczas przeziębienia, ale silniejsze są zwykle oznaką grypy. Krótkotrwałe bóle mięśni często występują wraz z gorączką.

5. Świszczący oddech

Gdy twój oddech brzmi jak gwizdek jest oznaką poważniejszej infekcji, takiej jak zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli, zwłaszcza jeśli do świstu dochodzi podczas leżenia. Świszczący oddech może być również oznaką anafilaksji, ciężkiej reakcji alergicznej na coś, co zjadłeś lub po ukąszenia owada.

Zobacz także: Domowe prebiotyki i probiotyki – informacje i przepisy

6. Kaszel ze śluzem

Możesz mieć łagodny, nieznośny kaszel z przeziębienia, ale jeśli odkrztuszasz śluz – śliską substancję z głębi klatki piersiowej, jest to zwykle oznaka zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.

7. Zmęczenie

Uczucie braku energii lub apetytu jest typowym objawem grypy, rzadziej jest spowodowane przeziębieniem. Może to być również objaw zapalenia płuc lub infekcji zatok.

8. Ból gardła

Łagodny to typowy objaw przeziębienia, a czasem grypy. Powinien ustąpić wraz z odejściem przeziębienia lub grypy. Ale bardzo bolesny ból gardła, który pojawia się szybko, może być oznaką angina. To infekcja bakteryjna, którą należy leczyć antybiotykami.

Zobacz także: 8 ukrytych przyczyn niedoboru witaminy D

9. Bół głowy

Przeziębienie zwykle nie jest jedną z przyczyn bólu głowy. Jest to częsty objaw grypy i może być oznaką infekcji zatok. Ale bolesne zatoki, przestrzenie nad i wokół nosa, mogą być również spowodowane katarem siennym lub nieżytem nosa.

10. Ucisk w klatce piersiowej lub ból

Jest to charakterystyczny objaw poważniejszej infekcji dróg oddechowych, takiej jak zapalenie oskrzeli. Może to również sprawić, że będziesz mieć trudności z wzięciem głębokiego oddechu. Ostry ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas kaszlu, może być oznaką zapalenia płuc, a ucisk w klatce piersiowej jest również częstym objawem astmy. Może to być również oznaką stanów zagrażających życiu, takich jak zawał serca lub zakrzep krwi w płucach. W przypadku bólu lub ucisku w klatce piersiowej należy zgłosić się do lekarza.

Czytaj też: 11 skutków ubocznych braku picia wystarczającej ilości wody

11. Duszność

Przeziębienia mogą powodować zatkany nos, co utrudnia oddychanie, ale duszność jest oznaką czegoś poważniejszego. Jest to częsty objaw astmy lub zaostrzenia POChP, a także może wynikać z poważnej infekcji, takiej jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

12. Ciśnienie w uchu, twarzy lub oku

Jeśli czujesz ucisk w uszach, może to oznaczać, że masz infekcję zatok. Powoduje to również ból i ucisk wokół oczu, policzków lub czoła, które pogarszają się, gdy się pochylasz. A jeśli czujesz pełność w jednym uchu, może to być objaw infekcji ucha.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię