Wizyta ministra M. Błaszczaka w USA

Obecność w Polsce wojsk amerykańskich, bezpieczeństwo w Europie oraz zakupy uzbrojenia – to główne tematy spotkania ministrów obrony Polski i Stanów Zjednoczonych. Mariusz Błaszczak i Lloyd Austin za pól godziny spotkają się w Pentagonie. Szczegóły nasz waszyngtoński korespondent Marek Wałkuski.

Czytaj również: Najpopularniejsze polskie regionalizmy

Wizyta ministra obrony Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych potrwa 3 dni. Rozmowa z sekretarzem obrony Lloydem Austinem będzie jej pierwszym punktem. Przed spotkaniem MON przypomniał o zawarciu w ubiegłym roku umowy o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, na mocy której w Poznaniu zainaugurowano działalność Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. Szefowie resortów obrony mają też rozmawiać o kontraktach zbrojeniowych. W ostatnich latach Polska zdecydowała się na zakup w Stanach Zjednoczonych myśliwców F-35, zestawów rakietowych Patriot i modułów ogniowych Himars.

Zobacz: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

Kolejnym zakupem mają być czołgi Abrams, które trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej, wzmacniając wschodnią część Polski. Wraz z czołgami Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy.

(iar)

Jakie polskie dania dla Amerykanów?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię