Czy Polacy chcą pozostać w Unii Europejskiej – najnowszy sondaż

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004r. 7 – 8 czerwca 2003 roku – przed przystąpieniem do UE przeprowadzono w Polsce ogólnokrajowe referendum pytając obywateli: „Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”.

Prawicowe ugrupowania rozsiewały wtedy teorie na poziomie propagandy PRL, wróżące pasmo nieszczęść po wstąpieniu Polski do UE… Mimo to, aż 77,45% obywateli na postawione pytanie odpowiedziało: „TAK” – w dodatku przy wysokiej frekwencji, wynoszącej 58,85%.

Czytaj również: Najpopularniejsze polskie regionalizmy

Liczba Polaków, którzy chcą aby Polska pozostała członkiem Unii Europejskiej ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. Według badania przeprowadzonego 10 września dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM88% badanych chce pozostania Polski w UE.

Jednocześnie rośnie liczba osób twierdzących, że wyjście Polski z Unii jest coraz bardziej realne.

Badanie zostało przeprowadzone przez grupę „United Surveys”. Zapytano respondentów, czy ich zdaniem Polska powinna być nadal członkiem Unii Europejskiej.

68,6% badanych osób odpowiedziało „Zdecydowanie tak”, odpowiedzi „Raczej tak” udzieliło 19,5% uczestników – co daje łącznie 88,1% badanych chcących pozostania Polski w UE. Znacznie słabsze są głosy sprzeciwu. Jedynie 3,8% badanych odpowiedziało „Zdecydowanie nie” a 3,4% wskazało „Raczej nie” – co łącznie daje 7,2% badanych, którzy są przeciwni dalszemu członkostwu Polski w Unii. 5% badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Czytaj również: Sytuacja czytelnictwa w Polsce – ile i co czytają Polacy

Badanie ciekawie prezentuje się w szczegółach. „Za” pozostaniem Polski w UE opowiedziało się 88% mężczyzn i tyle samo kobiet. Panie są jednak częściej niż mężczyźni przeciwne członkostwu – podczas gdy za wyjściem z UE opowiedziało się 5% mężczyzn, wśród kobiet było to 10%.

Najwięcej zwolenników UE znaleźć można w grupie osób powyżej 70 roku życia, w której 100% badanych chce pozostania Polski w Unii. Podobnie rzecz wygląda w grupie wiekowej 18-29 lat, w której jest to 95% badanych. Najwięcej zwolenników wyjścia Polski z Unii (14%) jest w grupie wiekowej 40-49 lat. Z kolei w grupie 50-59 lat znajdziemy największą rzesze niezdecydowanych osób – 21%.

Respondentom zadano również pytanie o możliwość wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Aż 29,7% przebadanych osób obawia się możliwości wystąpienia Polski z UE, za niemożliwe uznaje to 57,2% badanych, 13,1% nie ma w tej kwestii zdania.

Z maską czy bez maski? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię