10 najpopularniejszych olejów kuchennych

Czy wiesz które oleje są najzdrowsze? Których nie należy poddawać obróbce termicznej, a które są najlepsze do smażenia i gotowania?

Poniższa lista 10 najczęściej używany olejów w kuchni pomoże ci w znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania.

1. Oliwa z oliwek

Jednym z najbardziej wszechstronnych i zdrowych olejów do gotowania i spożywania jest oliwa z oliwek, o ile jest extra virgin. Etykieta „extra virgin” oznacza, że ​​oliwa z oliwek nie jest rafinowana, a zatem jest wysokiej jakości. Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia zawiera dużą ilość tłuszczów jednonienasyconych i niektóre wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ze względu na to, że ma stosunkowo niski punkt dymienia w porównaniu do innych olejów, najlepiej nadaje się do surowego spożywania oraz pieczenia. Jeśli już musimy użyć jej w gotowaniu to tylko gotowania na małym ogniu.

Czytaj również: Przepis na likier z bazylii z cukrem

2. Olej z awokado

Jest nierafinowany jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, ale ma wyższą temperaturę dymienia, co oznacza, że ​​można go używać do gotowania na wyższym ogniu. Olej z awokado zawiera zarówno jednonienasycone, jak i wielonienasycone kwasy tłuszczowe – ma jedną z najwyższych zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych wśród olejów kuchennych, a także witaminę E.

3. Olej kokosowy

Olej kokosowy to przede wszystkim tłuszcz nasycony, który nie jest zdrowym tłuszczem. Tłuszcze nasycone podwyższają poziom cholesterolu we krwi i trójglicerydy. American Heart Association zaleca, aby używać ten olej z umiarem. Olej kokosowy ma wysoki punkt dymienia więc jest dobrym olejem do użycia podczas gotowania w bardzo wysokiej temperaturze lub smażenia potraw.

4. Olej roślinny

Termin „olej roślinny” odnosi się do każdego oleju pochodzącego ze źródeł roślinnych, a zdrowotność oleju roślinnego zależy od jego źródła i przeznaczenia. Większość olejów roślinnych dostępnych na rynku to mieszanki olejów rzepakowego, kukurydzianego, sojowego, szafranowego, palmowego i słonecznikowego. Olej sojowy, rzepakowy, słonecznikowy, szafranowy i arachidowy mają wysoki punkt dymienia. Oleje roślinne są rafinowane i przetwarzane. Nie mają smak i zapachu, oraz składników odżywczych. Oleje roślinne generalnie są zdrową opcją. Należy jednak zapobiec ich utlenianiu. Aby zminimalizować utlenianie, oleje roślinne powinny być przechowywane w nieprzezroczystych pojemnikach, w chłodnym, ciemnym miejscu.

Czytaj: Najzdrowsze herbaty dla naszego organizmu

5. Olej rzepakowy

Olej rzepakowy pochodzi z rzepaku, rośliny kwitnącej i zawiera dużą ilość tłuszczów jednonienasyconych i przyzwoitą ilość tłuszczów wielonienasyconych. Ze wszystkich olejów roślinnych, olej rzepakowy ma zwykle najmniejszą zawartość tłuszczów nasyconych. Olej rzepakowy ma również wysoki punkt dymienia. Ze względu na delikatny smak, wysoką temperaturę dymienia i gładką konsystencję olej rzepakowy jest jednym z najbardziej wszechstronnych olejów kuchennych.

6. Olej słonecznikowy

Ten olej jest bogaty w witaminę E. Jedna łyżka stołowa zawiera 28% zalecanego dziennego spożycia tej witaminy. Ma również wysoki punkt dymienia i nie ma mocnego smaku, dlatego wspaniale nadaje się do gotowania i smażenie. Niestety zawiera bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-6, które działają prozapalnie.

Zobacz: Korzyści zdrowotne ze spożywania oliwek

7. Olej sezamowy

Ma bardzo specyficzny i mocny smak. Zawiera zarówno jednonienasycone, jak i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ma wyższy punkt dymienia i może być stosowany smażeniu i gotowaniu potraw wymagających wysokich temperatur.

8. Olej arachidowy

Olej arachidowy ma jedną z najwyższych zawartości tłuszczów jednonienasyconych wśród olejów jadalnych, ale jest również bogaty w prozapalne kwasy tłuszczowe omega-6. Ma także mocny smak i zapach orzeszków. Olej arachidowy ma bardzo wysoki punkt dymienia dlatego świetnie nadaje się do użytku w gotowaniu i smażeniu.

Zobacz także: Domowe prebiotyki i probiotyki – informacje i przepisy

9. Olej z orzechów włoskich

Olej z orzechów włoskich ma dobry stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3, co pomaga kontrolować stan zapalny. Ma dość niski punkt dymienia, więc nie najlepiej nie używać go do gotowania i smażenia. W temperaturze około 320 ° F zaczyna tracić składniki odżywcze i dostaje gorzki smak.

10. Olej lniany

Etykieta „virgin” na butelkach z olejem lnianym oznacza, że olej został wyekstrahowany wyłącznie mechanicznie, bez użycia jakichkolwiek rozpuszczalników chemicznych. Rafinowany olej lniany oznacza użycie chemicznych rozpuszczalników. Olej lniany jest bogaty w kwasy omega 3 i ma bardzo niski punkt dymienia, co oznacza, że ​​nie powinien być używany do gotowania. Powinien być przechowywany w niskich temperaturach, najlepiej w lodówce. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie oleju lnianego w postaci surowej – bez obróbki termicznej.

Czy lubimy jesień? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię