Alabama – fakty i ciekawostki

1. Alabama zyskała przydomek „Stan bawełny”

Otrzymała ten przydomek ze względu na dobrze prosperującą produkcję bawełny. Stan w dużej mierze opierał i opiera się na produkcji bawełny.

2. Serce Dixie

Pseudonim „Heart of Dixie” podkreśla centralną rolę tego stanu w historii południowych stanów, zwanych do dzisiaj Dixie. Powiedzenie to znajduje się również na tablicach rejestracyjnych Alabamy.

Stan bierze swoją nazwę od plemienia rdzennych Amerykanów

Rzeka Alabama i stan Alabama otrzymały swoje nazwy od ludu Alibamu. To rdzenne plemię mówiące w języku piżmowym żyło u zbiegu rzek Coosa i Tallapoosa. Chociaż istnieje pewna różnica zdań co do znaczenia słowa „Alabama”, niektórzy uczeni sugerują, że słowo to pochodzi od terminu Choctaw oznaczającego „zbieraczy ziół” lub „oczyszczających gąszcz”.

Francuzi byli pierwszymi Europejczykami, którzy osiedlili się w Alabamie

Hiszpańscy odkrywcy nie byli pierwszymi Europejczykami, którzy osiedlili się w Alabamie. Hernando de Soto i inni odkrywcy byli zainteresowani jedynie poszukiwaniem złota i przejściem na wybrzeże Pacyfiku, po znalezieniu go na krótko opuszczając terytorium. To Francuzi założyli pierwsze stałe osady na tym terytorium. W 1702 roku Francuzi zbudowali fort w Old Mobile, w którym mieszkało do 350 mieszkańców, dopóki powodzie nie zmusiły ich do przeniesienia się do obszaru znanego obecnie jako Mobile w Alabamie w 1711 roku.

W Alabamie pogodę przewiduje opos

Podczas gdy niektóre części Stanów Zjednoczonych obchodzą Dzień Świstaka, Albertville w Alabamie ma swój własny sposób przewidywania pogody. Korzysta z pomocy oposa o imieniu Sand Mountain Sam. Jeśli Sam nie widzi swojego cienia po wyjściu z nory, oznacza to wczesną wiosnę.

Birmingham Bill i Smith Lake Jake

Oprócz Sand Mountain Sam, Alabama ma również dwa prognozujące pogodę świstaki: Birmingham Bill i Smith Lake Jake.

 

Rosa Parks jako pierwsza założyła amerykański ruch na rzecz praw obywatelskich w Alabamie

Jest uznawana za jeden z symboli walki z segregacją rasową, a także jest nazywana „matką ruchu praw obywatelskich”. Uhonorowana między innymi Złotym Medalem Kongresu Stanów Zjednoczonych i Prezydenckim Medalem Wolności.

Ponad 70% Alabamy pokrywają lasy

Lasy w Alabamie zajmują około 667 000 akrów ziemi w stanie. To sprawia, że ​​Alabama zajmuje siódme miejsce wśród stanów o najwyższym odsetku lesistości, z 70,57% terenów zalesionych.

Największy na świecie żeliwny posąg stoi w Birmingham w stanie Alabama

Pomnik Wulkana to największy żeliwny posąg na świecie i symbol miasta Birmingham w stanie Alabama, odzwierciedlający jego korzenie w hutnictwie żelaza i stali. Heart of Dixie jest bogata w metale i surowce potrzebne do produkcji wyrobów żelaznych i stalowych. W szczególności miasto Birmingham jest centrum przemysłowym – górnictwa i hutnictwa w całych Stanach Zjednoczonych. Birmingham zyskało przydomek „miasta stali”.

Stan ma oficjalny drink alkoholowy

Od 2004 roku Alabama ma oficjalny drink stanowy Clyde May’s Alabama Style Whiskey.

Konstytucja Alabamy jest najdłuższą konstytucją w Stanach Zjednoczonych i prawdopodobnie na świecie

Stanowa konstytucja Alabamy zawiera ponad 300 000 słów, co czyni ją najdłuższą konstytucją w Stanach Zjednoczonych. Przyćmiewa drugą najdłuższą konstytucję stanową, czyli konstytucję Teksasu, która zawiera 86 936 słów. W porównaniu z konstytucją Stanów Zjednoczonych stanowa konstytucja stanu Alabama jest 44 razy dłuższa.

Most Golden Gate w San Francisco. Zapraszamy na wycieczkę (WIDEO)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię