Brazylijska rzeźba Chrystusa Odkupiciela – ciekawostki

Brazylijski Pomnik Chrystusa Odkupiciela, nad którym prace zakończono w 1931 przeszedł do historii jako jedna z największych ikon chrześcijaństwa.

Wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro stoi na 8-metrowym cokole a sama rzeźba mierzy 30 metrów wysokości.

1. Pomnik Chrystusa Odkupiciela to projekt międzynarodowy

Sam pomnik został zaprojektowany przez brazylijskiego architekta Heitora da Silva Costa oraz francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego. Natomiast autorem głowy posągu jest rumuński rzeźbiarz Gheorghe Leonida.

Czytaj również: Francja: ponad 840 milionów euro zebranych na odbudowę katedry Notre-Dame

2. Kolej zębata Corcovado to najłatwiejszy sposób na dotarcie do pomnika

Turyści i inni odwiedzający, którzy nie lubią górskich wędrówek, mogą dotrzeć do statuy koleją znaną jako Corcovado Rack Railway. Pociąg Corcovado to kolej zębata w Rio de Janeiro, która rozpoczyna trasę w Cosme Velho i kończy na szczycie góry Corcovado na wysokości 710 m.

3. Pierwsi zwiedzający przybyli pod pomnik 12 października 1931 roku

Chrystus Odkupiciel powitał pierwszych gości 12 października 1931 roku. Była to również oficjalna data jego inauguracji pod rządami ówczesnego Rządu Tymczasowego Getúlio Vargasa i kardynała Dom Sebastião Leme.

4. Budowa Chrystusa Odkupiciela kosztowała 250 000 dolarów

Kiedy został wybudowany, koszt całkowity oszacowano na 250 000 dolarów. W przeliczeniu dzisiejszy koszt to 4 000 000 USD. Wszystkie pieniądze na budowę pochodziły z datków z kościołów w Brazylii.

5. Pioruny uderzają w statuę

W 2008 i 2014 silne uderzenie pioruna uderzyło w głowę i palce posągu. Ze względu na żelbeton i steatyt użyte do budowy i osadzenia pomnika, rzeźba wytrzymała uderzenia. Piorun uderza średnio 3-5 razy w roku w statuę.

Zobacz: Hawaje stracą swoje słynne “Schody do Nieba” – znamy powód

6. Chrystus Odkupiciel co roku przyciąga blisko 2 miliony turystów

Chrystus Odkupiciel co roku odwiedza około 2 miliony turystów z kraju i zagranicy. Opłata za wstęp do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro kosztuje około 25 USD za osobę.

7. Chrystus Odkupiciel jest jednym z siedmiu cudów świata

7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Czytaj też: 10 najbardziej przerażających atrakcji turystycznych na świecie

8. Większość materiałów do budowy posągu pochodzi z Brazylii

Materiały do ​​budowy posągu pochodziły głównie z Brazylii. Jednak materiał na jego głowę i ręce pochodził z Francji i został przetransportowany do Rio de Janeiro. Sama głowa Chrystusa Odkupiciela waży około 30 ton.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię