Los Angeles: Instytut Pileckiego otwiera w Holocaust Museum wystawę o polskich dyplomatach ratujących Żydów

W Holocaust Museum w Los Angeles zostanie otwarta wystawa „Passports for Life”

Ekspozycję ukazującą działania polskich dyplomatów ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej stworzył Instytutu Pileckiego. Wystawa poświęcona jest przede wszystkim działającej w Szwajcarii grupie ambasadora Polski Aleksandra Ładosia. Była ona złożona z polskich dyplomatów i przedstawicieli organizacji żydowskich wystawiających Żydom z Polski i innych państw okupowanej Europy – skazanym przez Niemców na Zagładę – fałszywe paszporty neutralnych krajów latynoamerykańskich.

Czytaj również: Krótka historia dzieci wysłanych… pocztą

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski podkreśla, że fakt, iż wystawa zostanie pokazana w Holocaust Museum w Los Angeles, ma wyjątkowe znacznie. „Po raz pierwszy ta wystawa trafia do Stanów Zjednoczonych. Pamiętajmy, że jest to miejsce o tyle szczególne, że znajduje się tam duża diaspora żydowska, z drugiej strony na terenie Stanów Zjednoczonych jest kilka bardzo ważnych muzeów poświęconych Holocaustowi. Bez wątpienia historia grupy Ładosia jest istotnym przykładem ratowania ludności żydowskiej, która powinna wybrzmieć zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie ta historia jest po prostu nieznana” – dodaje.

Czytaj również: Ciekawostki na temat Los Angeles

Katarzyna Grabowska z Działu Wystaw Instytutu Pileckiego wyjaśnia, że wystawa ma niekonwencjonalną formę. „Aleksander Ładoś był ambasadorem polskim w szwajcarskim Bernie, więc postanowiliśmy odejść od tradycyjnej formy opowiadania i zrobiliśmy taki quasi-gabinet ambasadora. Prezentujemy tam wszystkie biogramy całej grupy Ładosia, świadectwa multimedialne ocalałych i kopie paszportów, oryginały są przechowywane w bezpiecznym miejscu. Zrobiliśmy kopie, by jak najwięcej osób mogło zobaczyć, jak książeczka małego formatu 80 lat temu ratowała życie”.

Zobacz też: 7 najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych w 2021

Do tej pory w wyniku badań i poszukiwań udało się ustalić nazwiska ponad trzech tysięcy osób, dla których zostały wystawione paszporty. Dyrektor IP Wojciech Kozłowski podkreśla, że nie jest to liczba precyzyjna, a mówienie i przybliżanie historii grupy Ładosia na całym świecie może pozwolić na dokładniejsze oszacowanie liczby osób, które ocalały dzięki pomocy polskich dyplomatów. Wystawa będzie prezentowana do końca roku.

Zobacz: Kalifornia – fakty i ciekawostki

Polscy dyplomaci we współpracy ze środowiskami żydowskimi rozpoczęli tak zwaną akcję paszportową w 1941 roku w szwajcarskim Bernie. Jej celem było ratowanie Żydów przed Holokaustem. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss, Stefan Ryniewicz oraz Juliusz Kühl, znani także jako Grupa Ładosia, wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich na nazwiska Żydów zagrożonych Zagładą. Była to szansa na internowanie tych osób oraz ewentualną wymianę na niemieckich jeńców wojennych.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię