Wicepremier Sasin: Jesteśmy i będziemy członkami UE. Realizacja interesów innych państw to nie europejskość, tylko uległość

„Jesteśmy i będziemy członkami UE. Realizacja interesów innych państw, to nie europejskość, tylko uległość. Polacy to wiedzą. Polexit to wymysł słabej opozycji, która nie ma żadnych innych pomysłów. Jedyne co im pozostaje to straszenie Polaków własnymi urojeniami”– napisał na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Trybunał Konstytucyjny w minionym tygodniu przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej – w rozumieniu wskazanym we wniosku – są niezgodne z Konstytucją.

Czytaj również: Bruksela – obowiązkowe karnety covidowe w barach, siłowniach, czy kinach. Wiemy od kiedy

Wniosek szefa rządu zawiera trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Trybunał Konstytucyjny argumentował, że dopóki unijne organy działają w ramach kompetencji przekazanych, i dopóki nowy – coraz ściślejszy etap – współpracy nie skutkuje pozbawieniem Konstytucji RP jej nadrzędności, Polska zachowuje funkcje państwa suwerennego i demokratycznego.

Zobacz też: 12 najpiękniejszych zabytków świata

Premier złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po marcowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wówczas, że Krajowa Rada Sądownictwa w aktualnym kształcie nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię