Dzisiaj obchodzimy Dzień Pułaskiego w USA

11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Joe Biden, który podkreślił dokonania polskiego bohatera i wkład imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci wydając okolicznościowe proklamacje. W tegorocznej Joe Biden przypomniał, że urodzony Polsce bohater oddał życie za niepodległość Stanów Zjednoczonych i pochwalił jego talenty przywódcze i wojskowe.

Czytaj również: Bruksela – obowiązkowe karnety covidowe w barach, siłowniach, czy kinach. Wiemy od kiedy

Prezydent USA podkreślił wkład Pułaskiego w walkę o wolności i demokrację w USA. „Amerykanie polskiego pochodzenia odegrali kluczową rolę w rozwoju naszego kraju – służąc w siłach zbrojnych, chroniąc nasze społeczności, zakładając biznesy, rozwijając gospodarkę, ucząc następne pokolenia amerykańskich przywódców, stojąc na pierwszej linii walki z pandemią i tworząc sztukę, która inspiruje nas wszystkich” – oświadczył Joe Biden.

Zobacz też: 8 najczęstszych przyczyn bólu krzyża

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

Zobacz: Pijawki lekarskie w dawnej medycynie i dziś

Po rocznej przerwie w Grand Rapids w stanie Michigan znów zorganizowano Dni Pułaskiego z koncertami Polki, zabawami tanecznymi i zawodami w jedzeniu gołąbków. Przed tygodniem ulicami Nowego Jorku przeszła Parada Pułaskiego.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię