Nie zaszczepiła się przeciwko COVID-19 – nie dostanie przeszczepu!

Jak donosi Washington Post – 6 października 2021 r.  szpital w Kolorado oficjalnie odmówił wykonywania przeszczepów narządów pacjentom, którzy nie są szczepieni przeciwko COVID-19 w „prawie wszystkich sytuacjach”.

UCHealth cytuje badania, które pokazują, że nieszczepieni pacjenci po przeszczepie są bardziej narażeni na śmierć, jeśli zakażą się koronawirusem – jak donosi The Washington Post.

Zobacz także: “Bezpieczny lek” przeciwbólowy i uspokajający który uszkadzał płody

Komentarz pojawił się po wtorkowej wypowiedzi kongresmena Tima Geitnera ( Kolorado) odnośnie odmówienia przeszczepu nerki kobiecie z Colorado Springs. Powodem odmowy był brak szczepienia. Geitner podzielił się z opinią publiczną listem, który pacjentka otrzymała z centrum transplantacyjnego Anschutz Uniwersytetu Kolorado. W liście napisano, że zostanie „dezaktywowana” na liście oczekujących na przeszczep nerki i będzie miała 30 dni na rozpoczęcie procesu szczepienia przeciwko COVID-19. Jeśli odmówi zastrzyku, zostanie usunięta z listy oczekujących.

UCHealth odmówił omówienia konkretnego przypadku, a The Washington Post nie mógł zweryfikować historii pacjenta. System opieki zdrowotnej potwierdził, że prawie wszyscy biorcy przeszczepów i dawcy narządów muszą być zaszczepieni, w tym szczepionką na COVID-19. (Większość ośrodków transplantacyjnych w USA ma podobną politykę lub przyjmuje ją teraz, powiedział rzecznik). Biorcy i dawcy przeszczepów narządów są zazwyczaj zobowiązani do spełnienia pewnych zaleceń zdrowotnych, aby zmniejszyć ryzyko, że narządy zostaną odrzucone po operacji. Na przykład ośrodki transplantacyjne często wymagają od ludzi szczepień, przyjmowania kluczowych leków, unikania alkoholu i palenia tytuniu.

Czytaj też: Jak zanieczyszczenia środowiska wpływają na nasze zdrowie

Liczne badania wykazały również, że pacjenci po przeszczepie są narażeni na wysokie ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Śmiertelność pacjentów po przeszczepach, u których rozwinie się COVID-19, waha się od 20% do ponad 30%, co jest wyższe niż 1,6% obserwowane w ogólnej populacji USA – donosi gazeta. „Przeszczep narządu jest unikalną operacją, która prowadzi do zmiany całego trybu życia, aby zapewnić, że narząd nie zostanie odrzucony, co może prowadzić do poważnych powikłań, konieczności ponownej operacji przeszczepu, a nawet śmierci” – napisał Dan Weaver, rzecznik UCHealth, w e-mailu do The Washington Post. „Lekarze muszą wziąć pod uwagę krótko- i długoterminowe zagrożenia dla zdrowia pacjentów, rozważając, czy zalecić przeszczep narządu” – napisał.

Jak donosi The Denver Post, we wtorek Geitner skrytykował również UCHealth za zwolnienie nieszczepionego personelu, który stanowi mniej niż 1% siły roboczej systemu opieki zdrowotnej. Jesienią, systemy szpitalne w całym kraju wymagały szczepionek dla pracowników i zaczęły zawieszać lub likwidować stanowiska w zeszłym tygodniu.

Czytaj: Nowotwory u mężczyzn – sygnały ciała, których nie warto ignorować

Kaiser Permanente, jedna z największych firm non-profit zajmujących się opieką zdrowotną w USA, zawiesiła ponad 2 200 pracowników, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni. Pracownicy, którzy stanowią mniej niż 2% siły roboczej firmy, zostali umieszczeni na bezpłatnym urlopie administracyjnym. Kiedy Kaiser Permanente ogłosił swoją politykę szczepionkową w sierpniu, 78% pracowników zostało zaszczepionych. Teraz jest to już aż 92% – donosi ABC7. 2 200 pracowników umieszczonych na urlopie ma czas do 1 grudnia, aby przyjąć szczepionkę. „Liczba ta spada z dnia na dzień, a gdy pracownicy się zaszczepią, mogą wrócić do pracy” – napisała firma w oświadczeniu. „Mamy nadzieję, że żaden z naszych pracowników nie zdecyduje się odejść z pracy, zamiast zostać zaszczepionym, ale do tego czasu nie dowiemy się tego”.

Czytaj też: Przyjmujesz suplementy? Pora dnia ma znaczenie!

Systemy opieki zdrowotnej wprowadzają również inne wymogi związane ze szczepieniami. Ochsner Health, który jest największym systemem opieki zdrowotnej non-profit w Luizjanie, ogłosił, że będzie pobierał od pracowników 200 USD więcej miesięcznie za ich nieszczepionych małżonków lub partnerów, którzy są objęci polisami ubezpieczeniowymi szpitali. System opieki zdrowotnej nazwał nową dopłatę „korektą kosztów” dla osób nieszczepionych, powołując się na wysokie koszty leczenia pacjentów z COVID-19. Nowy przepis wejdzie w życie w 2022 r.

Ochsner wymagał od wszystkich swoich 32 000 pracowników, aby się zaszczepili lub poprosili o zwolnienie ze szczepionki. „Pracownicy z małżonkami lub partnerami, którzy chcą pozostać niezaszczepieni, mogą uiścić opłatę lub ubiegać się o ubezpieczenie zdrowotne w innym miejscu” – powiedział. Jak twierdzi dalej: „To nie jest szantaż, ponieważ małżonkowie i partnerzy pracowników mogą wybrać plan zdrowotny poza ofertą Ochsner Health” – powiedział w oświadczeniu Warner Thomas, prezes i dyrektor generalny systemu opieki zdrowotnej. „Rzeczywistość jest taka, że koszt leczenia COVID-19, szczególnie dla pacjentów wymagających intensywnej opieki szpitalnej, jest drogi” – powiedział. „Wydaliśmy ponad 9 milionów dolarów na opiekę COVID dla tych, którzy są objęci naszymi planami zdrowotnymi w ciągu ostatniego roku”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię