Ogień olimpijski zapłonął na stadionie w antycznej Olimpii

Na stadionie antycznej Olimpii na Półwyspie Peloponeskim zapłonął ogień olimpijski. Za około 100 dni zapalona pochodnia dotrze do Pekinu, gdzie 4 lutego rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podkreślił, że Igrzyska Olimpijskie od zawsze jednoczyły narody i przypomniał, że starożytni twórcy idei igrzysk na czas zmagań sportowych zawieszali konflikty zbrojne czy polityczne. Zaznaczył, że Igrzyska Olimpijskie wznoszą się ponad wszystkie dzielące nas różnice.

Zobacz też: Przyjmujesz suplementy? Pora dnia ma znaczenie!

„Igrzyska Olimpijskie łączą ludzkość w całej naszej różnorodności. W naszym kruchym świecie, w którym narastają różnice, konflikty i brak zaufania, Igrzyska Olimpijskie zawsze budują mosty, nigdy nie wznoszą murów.”

Podczas uroczystości grupa aktywistów rozwinęła flagę Tybetu, który od ponad 70 lat znajduje się pod okupacją Chin. Demonstranci, protestujący przeciwko przyznaniu Pekinowi prawa do organizacji igrzysk, zostali zatrzymani przez służby bezpieczeństwa i wyprowadzeni z terenu uroczystości.

Czytaj również: Przepis na ogórki kiszone na sucho

Zapalona pochodnia przez całą noc będzie płonęła w pobliżu Akropolu, a jutro zostanie przekazana przedstawicielom chińskiego komitetu organizacyjnego.
Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

IAR/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię