6 zasad, które wspomogą twój układ trawienny po spożyciu posiłku o wysokiej zawartości cholesterolu

Spożywanie potraw o wysokiej zawartości cholesterolu nie tylko nie sprzyja naszej tali, ale również jest dużym obciążeniem dla naszego układu trawiennego. Nie znaczy to, że powinniśmy go całkowicie unikać.

Czytaj też: 20 produktów spożywczych które najczęściej uczulają

Cholesterol jest krytycznym składnikiem błon komórkowych, w tym mózgu i układu nerwowego. Oprócz tego, że jest składnikiem strukturalnym komórek, cholesterol jest również podstawową cząsteczką naszych hormonów płciowych – estrogenu, progesteronu i testosteronu. Cholesterol stanowi również budulec naszych kwasów żółciowych.

Przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans jest optymalną metodą na utrzymanie cholesterolu we właściwych normach, ale kto z nas od czasu do czasu nie ma ochoty na ciastko, lody, hamburgera czy frytki.

W dniach w których spożywamy pokarmy o wysokiej zawartości cholesterolu warto pomóc naszemu układowi trawiennemu wprowadzając tych kilka poniższych zasad:

1. Pij letnią wodę

Kiedy przesadziłeś z niezdrową żywnością zacznij pić letnią wodę po 30-45 minutach posiłku. Według ekspertów woda pełni funkcję nośnika składników odżywczych i produktów przemiany materii. Letnia woda pomaga rozbić składniki odżywcze w formę strawną dzięki czemu poczujesz się lepiej i lżej.

2. Wypij napój detoksykujący

Najlepszym sposobem na uspokojenie organizmu jest wypicie letniej – ciepłej wody cytrynowej. Wystarczy szklanka wody z cytryną, aby pomóc wypłukać toksyny nagromadzone po spożyciu tłustych potraw.

3. Wybierz się na krótki spacer

Według ekspertów spacer po 20 minutach od obfitego posiłku poprawia trawienie, a także sprzyja lepszej motoryce żołądka i jelit oraz wspomaga odchudzanie.

Czytaj również: 8 najczęstszych przyczyn bólu krzyża

4. Zażywaj probiotyki

W trawieniu pomogą ci probiotyki, które najlepiej jest spożyć po 20-25 minutach od obfitego posiłku. Probiotyki pomagają zrównoważyć zdrowie układu pokarmowego oraz poprawiają florę jelitową i odporność. Nie muszą być w formie suplementów, wystarczy spożyć jogurt.

5. Jedz owoce

W godzinę po posiłku zjedz niewielką porcję owoców bogatych w błonnik. Pomagają uniknąć zaparć, a także wspomagają pracę układu pokarmowego. Wystarczy małe jabłko, gruszka czy miseczka malin, aby wspomóc jelita.

​6. Odstaw tłuszcze

Gdy już przesadzisz z niezdrowym posiłkiem, pamiętaj, aby kilka kolejnych było lekkich i lekkostrawnych. Nawadniaj organizm i spożywaj pokarmy bogate w błonnik, które pomogą w pracy układu trawiennego.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię