W Europie rośnie liczba nowych zakażeń

W kolejnych krajach Europy rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Po tym, jak w ostatnich miesiącach sytuacja na kontynencie poprawiała się, teraz władze niektórych państw znów nakładają restrykcje, by powstrzymać rozchodzenie się patogenu.

Najgorsza sytuacja na kontynencie panuje teraz w Rosji, gdzie każdego dnia na COVID-19 umiera ponad tysiąc osób. Władze wprowadzają na początku listopada bardzo restrykcyjny lockdown, włącznie z zakazem przychodzenia do pracy dla większości osób. Naukowcy twierdzą, że do Rosji dotarł już nowy wariant wirusa Delta Plus, który rozprzestrzenia się m.in. w Wielkiej Brytanii.

Czytaj również: Jak długo trwa odporność po szczepionkach przeciw COVID-19? Najnowsze badania

Do połowy listopada potrwa lockdown, rozpoczęty właśnie na Łotwie. Zamknięte zostały sklepy, restauracje i szkoły, a nocą obowiązuje godzina policyjna. W poniedziałek restrykcje wprowadzi także Rumunia, gdzie odsetek nowych zgonów na COVID-19 jest teraz najwyższy na świecie. Zaszczepionych zostało tam zaledwie 10 procent społeczeństwa.

Czytaj również: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Bułgaria oraz Maroko wprowadzają właśnie paszporty szczepionkowe, na wzór krajów Europy Zachodniej. Nowa Zelandia ma z kolei ogłosić zdjęcie niektórych restrykcji.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 921 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 242 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

(iar)

Czy trzecia dawka szczepionki jest potrzebna?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię