Czechy zaostrzają zasady sanitarne dla przyjeżdżających z Polski

Polska jest od dziś (25.10) uznawana przez Czechy za kraj wysokiego ryzyka epidemicznego. Wiąże się to z zaostrzeniem restrykcji sanitarnych dla przyjeżdżających do Czech. Zmiany nie dotkną jednak osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Polska znalazła się wśród czternastu państw Unii Europejskiej oznaczonych kolorem czerwonym na mapie opublikowanej przez czeskie ministerstwo zdrowia. Za kraje wysokiego ryzyka uznawane są też między innymi Niemcy, Austria, Słowacja i Węgry. Z kolei wśród państw bardzo wysokiego ryzyka znalazły się kraje bałtyckie, Rumunia i Słowenia.

Czytaj również: 6 najbardziej śmiercionośnych wirusów

Osoby podróżujące z tych państw powinny wypełnić internetowy formularz wjazdowy. Po przyjeździe muszą przebywać w samoizolacji i najwcześniej w piątym a najpóźniej w czternastym dniu pobytu w Czechach wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Podróżujący transportem zbiorowym powinni ponadto uzyskać negatywny wynik testu również przed rozpoczęciem podróży.

Czytaj też: Czy maski chirurgiczne mają datę ważności?

Kwarantanna i testy nie obowiązują osób w pełni zaszczepionych oraz tych, którzy chorowali na COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni i posiadają aktualny certyfikat covidowy. Osoby te są jednak zobowiązane do wypełnienia formularza wjazdowego.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię