Premier Morawiecki swoim wywiadem dla Financial Times wywołał skandal. Padły mocne słowa!

W poniedziałek (25.10) Financial Times opublikował wywiad z Mateuszem Morawieckim – premierem rządu RP, który ostrzega przed III wojną światową wywołaną konfliktem Unii Europejskiej z Polską i niestety nie jest to żart.

Jak napisał Donald Tusk: „Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada on III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską. W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść.”

Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny – uzależniony od rządów Prawa i Sprawiedliwości orzekł, że kluczowe elementy prawa Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją, Komisja Europejska (KE) zagroziła Polsce sankcjami. PiS uważa, że wszystkie wprowadzane w polskim sądownictwie zmiany są konieczne dla zwiększenia jego efektywności, tymczasem KE twierdzi, że zagrażają one niezależności sądów i podstawowym wartościom prawnym, które są fundamentem UE.

Czytaj również: Zalecenia CDC dotyczące podróży krajowych lub międzynarodowych dla osób niezaszczepionych

Spór polskiego rządu z Brukselą już ma negatywne skutki dla Polski – opóźnił bowiem zatwierdzenie wartego 36 miliarda euro polskiego planu opracowanego w ramach Funduszu Odbudowy po pandemii Covid-19. Co więcej, część KE i niektóre kraje wezwały do uruchomienia nowego mechanizmu, który mógłby zagrozić wstrzymaniem dziesiątków miliardów euro – co roku wypłacanych Polsce z funduszy UE.

Premier Morawiecki w udzielonym wywiadzie stwierdził, że jakikolwiek ruch w kierunku „funduszy spójności” spotka się z mocnym odwetem. Zapytany: „Czy Polska mogłaby zawetować kluczowe unijne decyzje – jak pakiet klimatyczny?” szef polskiego rządu odpowiedział: „Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji”.

Zobacz też: Kanibalizm ratunkiem dla świata? Szalone pomysły naukowców!

Słowa polskiego premiera zszokowały wszystkich. Oprócz wcześniej zacytowanych słów D. Tuska, można przytoczyć opublikowane na Twitterze słowa Borysa Budki – byłego szefa Platformy Obywatelskiej – „Smutny to czas, gdy premier odpowiedzialny za rozpętanie konfliktu z naszymi partnerami w #UE porównuje go do światowych wojen. Wydaje się, że więcej powagi miał w sobie Franek Dolas niż bankier z Nowogrodzkiej”.

Nie mniej krytyczny był poseł do europarlamentu Marek Belka: „Odnoszę wrażenie, że pan Morawiecki ma ostatnio jakieś problemy z angielskim albo postradał rozum”

Nie mniej krytyczny jest komentarz Romana Giertycha:

Prezydentura Joe Bidena – Ocena chicagowskiej Polonii SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię