Dzieje się! 1 milion euro kary dla Polski za każdy dzień pracy Izby Dyscyplinarnej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w środę (27.10. br.) w wydanej decyzji nałożył na Polskę grzywnę w wysokości 1 miliona euro dziennie.

Postanowienie wydał wiceprezes TSUE Lars Bay Larsen, precyzując karę jako okresową – licząc od dnia doręczenia Polsce postanowienia do dnia, w którym polski rząd wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021r.

Czytaj także: Banknot z Kaczyńskim w obiegu od 9 listopada 2021

W lipcu TSUE zobowiązała Polskę do natychmiastowego zawieszania przepisów krajowych dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej sądu Najwyższego. 7 września br. Komisja europejska uznała, że Polska nie przestrzega wydanej decyzji i zwróciła się do TSUE o nałożenie na Polskę grzywny. Jak informował wówczas komisarz ds. sprawiedliwości Dideder Reynders: „Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane. Zgodnie z upoważnieniem, udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca”.

Czytaj: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

W uzasadnieniu wydanej decyzji, TSUE wskazuje, że na podstawie zebranych informacji w Polsce nadal mogą być stosowane przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej.

Prezydentura Joe Bidena – Ocena chicagowskiej Polonii SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię