Prezydent A. Duda spotkał się z prezydentem E. Macronem

Foto: Facebook Kancelaria Prezydenta RP

Kwestie unijne, energetyka i bezpieczeństwo były tematami rozmów prezydenta Polski i prezydenta Francji w Paryżu. Andrzej Duda udał się do francuskiej stolicy z roboczą wizytą i rozmawiał tam z Emmanuelem Macronem.

Jak mówił Polskiemu Radiu szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta, było to „długie, ale również bardzo długo planowane” spotkanie. Dodał, że był to kulminacyjny moment trwającego od kilku miesięcy „czegoś, co można nazwać mianem dialogu” między politykami. Przypomniał, że Francja obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej od stycznia 2022, a Polska jest jednym z większych krajów tak zwanej „nowej Unii”. Jak dodał Jakub Kumoch, obaj przywódcy zdają sobie sprawę z podziałów w Unii. „Celem jest (ich) przełamanie, bo (…) w Unii nie ma miejsca na nowe żelazne kurtyny” – mówił.

Zobacz także: 1 milion euro kary dla Polski za każdy dzień pracy Izby Dyscyplinarnej

Dodał, że „oba kraje chcą współtworzyć silną Unię, w której tego typu podziały odejdą w niepamięć”. „To była szczera i otwarta rozmowa dwóch ludzi, którzy się bardzo dobrze znają” – podsumował Jakub Kumoch. Politycy podjęli także wątek energetyki, w tym współpracy w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch mówił z kolei, że Andrzej Duda i Emmanuel Macron rozmawiali także o bezpieczeństwie, w tym o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak relacjonował, Polska przedstawiła swój punkt widzenia, który „spotkał się z pełnym zrozumieniem i poparciem” Emmanuela Macrona.

Czytaj: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Andrzej Duda wyraził też oczekiwanie wsparcia politycznego w tej sprawie, w tym dodatkowych sankcji wobec białoruskich władz. Jak mówił Paweł Soloch, ta propozycja spotkał się z „dużym zainteresowaniem”. „Nastawienie było pozytywne, pełne zrozumienia” – komentował szef BBN. Paweł Soloch mówił, że rozmawiano też o współpracy w ramach NATO oraz wojskowej w Unii Europejskiej. Prezydent miał zadeklarować, że Polska rozważa udział naszych wojsk w operacjach europejskich w Afryce.

Czytaj: Zalecenia CDC dotyczące podróży krajowych lub międzynarodowych dla osób niezaszczepionych

W marcu Emmanuel Macron spotkał się w Pałacu Elizejskim z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy zgodzili się wówczas co do potrzeby odbudowania suwerenności Europy w zakresie przemysłu i obrony.

Charytatywny Piknik dla Arturka

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię