Spray aromaterapeutyczny Better Homes and Gardens powiązany ze zgonami w USA

Komisjia ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich ogłosiła wycofanie sprayów do pomieszczeń produkowanych przez firmę Flora Classique Inc.

Spraye aromaterapeutyczne „Better Homes and Gardens-branded- Essential Oil Infused Aromatherapy Room Spray with Gemstones” były produkowane w Indiach. Dostępne w szklanych butelkach o pojemności 5 uncji były w sprzedaży w około 55 sklepach Walmart w całym kraju oraz online na walmart.com od lutego 2021 do października 2021.

Czytaj również: Skażona karma dla zwierząt była przyczyną śmierci ponad setki psów i kotów!

Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich ogłosiła wycofanie następujących sprayów:

  • Better Homes and Gardens (BHG) Gem Room Spray Lavender & Chamomile: 84140411420
  • Better Homes and Gardens (BHG) Gem Room Spray Lemon and Mandarin: 84140411421
  • Better Homes and Gardens (BHG) Gem Room Spray Lavender: 84140411422
  • Better Homes and Gardens (BHG) Gem Room Spray Peppermint: 84140411423
  • Better Homes and Gardens (BHG) Gem Room Spray Lime & Eucalyptus: 84140411424
  • Better Homes and Gardens (BHG) Gem Room Spray Sandalwood and Vanilla: 84140411425.

Spraye zawierają groźną bakterię Burkholderia pseudomallei, który powoduje chorobę, melioidozę. Melioidoza jest rzadkością w Stanach Zjednoczonych. Tylko około 12 przypadków jest zgłaszanych rocznie. Zarażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt ze skażoną glebą i wodą. Bakteria przenosi się na ludzi i zwierzęta.

Zobacz też: Konopie indyjskie w walce z bólem

Melioidozę wykryto u czterech osób, które używały „Better Homes and Gardens-branded- Essential Oil Infused Aromatherapy Room Spray with Gemstones”. Przypadki zgłoszono w Kansas, Minnesocie, Teksasie i Georgii. Dwie osoby zmarły, w tym jedno dziecko.

CDC ostrzega przed otwieraniem butelek ze skażonym sprayem. W oświadczeniu napisano: „Nie otwieraj butelki. Nie próbuj wyrzucać ani wylewać płynu z butelki”.

Przedstawiciele dodają, że zgodnie z zaleceniami CDC, „konsumenci powinni natychmiast przestać używać wycofanego sprayu do rozpylania w pomieszczeniach, podwójnie zapakować butelkę do czystych, przezroczystych torebek zamykanych na zamek błyskawiczny, umieścić ją w małym kartonowym pudełku i zwrócić do dowolnego sklepu Walmart, aby uzyskać pełny zwrot pieniędzy”.

Istnieje kilka rodzajów infekcji melioidozą, z których każda ma swój własny zestaw oznak i objawów. CDC twierdzi, że ze względu na szeroki zakres oznak i objawów „może być mylony z innymi chorobami, takimi jak gruźlica lub bardziej powszechne formy zapalenia płuc”. Przykłady infekcji i objawów melioidozy obejmują:

  • Miejscowa infekcja: Miejscowy ból lub obrzęk; gorączka; owrzodzenie; ropień
  • Infekcja płuc: kaszel; ból w klatce piersiowej; wysoka gorączka; bół głowy; anoreksja
  • Infekcja krwi: gorączka; bół głowy; Niewydolność oddechowa; dyskomfort w jamie brzusznej; ból stawu; dezorientacja
  • Rozsiane zakażenie: gorączka; utrata wagi; ból brzucha lub klatki piersiowej; ból mięśni lub stawów; ból głowy; infekcja ośrodkowego układu nerwowego/mózgu; drgawki.
Czytaj także: Śmierdziuchy, śmierdziele, stink bugs – co robić by się ich pozbyć?

Infekcję można leczyć jeśli zostanie wcześnie wykryta i prawidłowo leczona.

Rzecznik Walmart podał, że firma podjęła natychmiastowe działania „po tym, jak agencje federalne powiadomiły nas Walmart o obawach dotyczących aromaterapeutycznego sprayu do pomieszczeń produkowanego przez Flora Classique Inc. i sprzedawanego pod marką Better Homes & Gardens”.

Walmart zapewni pełny zwrot pieniędzy za produkt oraz dodatkowo kartę podarunkową o wartości 20 USD „za wszelkie niedogodności”, z którymi spotkali się klienci.

Klienci, którzy mają pytania dotyczące wycofania, mogą zadzwonić do Walmart pod numer 800-925-6278 od 7:00 do 21:00 czasu centralnego przez 7 dni w tygodniu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię