USA: prezydent Andrzej Duda w ONZ o działaniach na rzecz klimatu

Foto: Facebook Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że transformacja w kierunku neutralności klimatycznej jest priorytetem dla polskich władz.

Prezydent wziął udział w wirtualnej debacie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ pod hasłem „Delivering Climate Action: for People, Planet & Prosperity” [„Działania na rzecz klimatu: dla ludzi, planety i dobrobytu”].

Czytaj także: Biały Dom o podróży Joe Bidena do Europy

W wystąpieniu wideo prezydent Andrzej Duda nazwał Polskę jednym ze światowych czempionów transformacji energetycznej. „Polska planuje znacząco zwiększyć korzystanie z niskoemisyjnych źródeł energii, w tym zasobów odnawialnych oraz energii nuklearnej” – oświadczył prezydent. Zapowiedział, że do 2030 roku jedna trzecia elektryczności w Polsce będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a dekadę później 40procent. „Szczególną rolę będą odgrywały morskie farmy wiatrowe, z których pierwsza powstanie w 2025 roku, a także elektrownie jądrowe” – powiedział Andrzej Duda.

Zobacz też: “Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

Prezydent mówił także o inwestycjach w elektromobilność. Poinformował, że Polska stawia sobie za cel, by do roku 2030 transport publiczny w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców był w całości bezemisyjny. „Już staliśmy się największym eksporterem elektrycznych autobusów w Unii Europejskiej” – powiedział prezydent Andrzej Duda i zadeklarował, że Polska jest gotowa do współpracy i wymiany doświadczeń z innymi krajami w sprawie działań na rzecz klimatu.

IAR

Czy Donald Tusk powinien wracać do polskiej polityki?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię