Kleftiko to jedna z najbardziej znanych potraw kuchni greckiej. Mięso łączy się z warzywami i ziołami i piecze – dawniej cieście filo (tradycyjne ciasto listkowe, z którego słynie kuchnia grecka), dziś często przygotowuje się je w pergaminie.
Zobacz też: Tiropitakia – trójkąty z ciasta francuskiego
Grecy do przygotowania tej potrawy używają najczęściej baraniny lub jagnięciny, popularne są też wersje z łopatką wieprzową. Wśród dodatków warzywnych królują ziemniaki, cebula, czosnek, pomidory, marchew, fasolka szparagowa. Wykorzystuje się ser feta i przyprawy: białe wino, oliwę z oliwek, oregano, rozmaryn i sok z cytryny. W niektórych, zmodernizowanych wersjach Kleftiko pojawiają się również cukinie, oliwki, pomidory, seler, mięta oraz liście laurowe. Danie jest niezwykle aromatyczne i soczyste.
Potrawa ma swoją historię – powstała ok. 1821 roku w czasie greckiego powstania. Grecy walczący wówczas o wyzwolenie o Otomańskiej niewoli ukrywali się w lasach i kradli okolicznym mieszkańcom kozy oraz owce. Skradzione mięso piekli w skórach z dodatkiem czosnku i oregano w otworach w ziemi, aby uniemożliwić wykrycie partyzantów.
Przepis na Kleftiko- jagnięcinę w marynacie z oliwy z dodatkiem ziół.
Przeczytaj także: Przepis na Mousakę – zapiekankę z bakłażanem i warzywami.
Składniki:
- 800g jagnięciny;
- 100ml wytrawnego białego wina
- 50ml oliwy z oliwek;
- 1 cytryna;
- 4 duże ziemniaki;
- 3 marchewki;
- 2 cebule;
- 1 duży pomidor;
- 4 ząbki czosnku;
- 4 plastry sera feta;
- garść fasolki szparagowej;
- oregano;
- rozmaryn;
- sól i pieprz.
Dodatkowo: Pergamin do pieczenia.
Czytaj też: Tzatziki – grecki dip na bazie jogurtu
Przygotowanie:
Czosnek obrać i posiekać na średnie kawałki. Mięso pokroić w grubą kostkę, wymieszać z winem, sokiem z cytryny, połową oliwy z oliwek i 1/2 czosnku – Przykryć i odstawić na 20-30minut do lodówki. Umyć i pokroić grubą kostkę: ziemniaki i marchew, przesypać do osobnej miski. Dodać fasolkę szparagową, cebulę pokrojoną w średnią kostkę, dodać resztę czosnku. Kruszymy fetę, kroimy w plastry pomidora – nie dodajemy ich do miski.
Pergamin dzielimy na 8 kwadratów 30×30, układamy na sobie po dwa kwadraty, tak aby utworzyły „gwiazdę”. Rozdzielamy warzywa i mięso po równo na pergaminach. Na każdym układamy plaster pomidora i posypujemy kruszoną fetą. Zawartość pergaminów zamykamy w nich na kształt sakiewki i wiążemy sznurkiem. Pieczemy przez godzinę w temperaturze 180 st. C.
Potrawę można podawać na talerzu, bezpośrednio w pergaminie, lub przełożyć zawartość sakiewki na talerz.