FDA podjęło decyzję w sprawie szczepionki Pfizera dla dzieci w wieku 5-11 lat

Amerykańska Federalna Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia szczepień młodszych dzieci w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu.

Federalna Agencja Leków autoryzowała dwukrotne szczepienie dzieci w odstępie trzech tygodni dawką odpowiadającą jednej trzeciej dawki dla dorosłych. “Za taką decyzją przemawia ochrona dzieci, by mogły powrócić do normalnego życia” – oświadczył przedstawiciel agencji doktor Peter Marks.

Czytaj również: Sztuczna inteligencja będzie wspierać polityków. Czy to dobry pomysł?

Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrów poparło rozszerzenie szczepień o młodsze dzieci. Decyzję Federalnej Agencji Leków musi jeszcze zatwierdzić Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Jeśli tak się stanie – a to bardzo prawdopodobne – od najbliższej środy będą mogły rozpocząć się szczepienia. Kwalifikować się do nich będzie około 28 milionów dzieci.

Zobacz również: Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?

Choć COVID-19 w mniejszym stopniu zagraża dzieciom niż osobom starszym, z powodu wirusa w USA 8300 dzieci w wieku od 5 do 11 lat trafiło do szpitala, z czego prawie 150 zmarło. Przeprowadzone przez firmę Pfizer badania wykazały, że w tej grupie wiekowej szczepionka jest w 91 procentach skuteczna w zabezpieczaniu przez symptomatyczną infekcją COVID-19. Skutki uboczne były podobne lub mniej nasilone niż u nastolatków. Eksperci uznali szczepionkę za bezpieczną.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię