Obchody Święta Zmarłych na największym polonijnym cmentarzu w USA

Podobnie jak rodacy w kraju, mieszkający w Stanach Zjednoczonych Polacy czczą pamięć i modlą się za dusze bliskich odwiedzając ich groby na polskich cmentarzach.

Największa polonijna nekropolia znajduje się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii zwanym amerykańską Częstochową.

Zobacz również: Odeszli od nas w 2021 roku (video). Będzie nam ich brakować….

Świątynia i polonijny cmentarz w Doylestown powstały z inicjatywy ojca Michała Zembrzuskiego, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1951 roku. Poświęcenie obiektu miało miejsce w tysiąclecie chrztu Polski w 1966 roku. Obecnie na przylegającym do świątynni cmentarzu znajduje się 6 tysięcy grobów.

Czytaj również: Przepis na nalewkę oczyszczającą

Centralnym punktem nekropolii jest wykonany przez Andrzeja Pityńskiego posąg z brązu “Mściciel” przedstawiający klęczącego na jednym kolanie husarza wspartego na mieczu. W marmurowy cokół posągu wmurowane są tablice poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej oraz tragedii smoleńskiej. Na cmentarzu w amerykańskiej Częstochowie pochowano setki weteranów I i II wojny światowej. Dlatego jest on czasem nazywany polskim Arlington. Spoczywa tu także wielu działaczy organizacji polonijnych.

Wczoraj w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej modlono się za dusze zmarłych. Po zakończeniu mszy na cmentarz przeszła procesja. Dziś w amerykańskiej Częstochowie odbędą się uroczystości Wszystkich Świętych, a wierni będą modlić się na czterech mszach – jednej w języku polskim i trzech po angielsku.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię