Astronomiczne zarobki firmy Pfizer ze sprzedaży szczepionki przeciw COVID-19

Według danych szacunkowych, Pfizer spodziewa się zarobić w tym roku około 36 miliardów dolarów przychodów ze szczepionki przeciw COVID-19. Stanowi to 7,5 procentowy wzrost w porównaniu do poprzednio opublikowanych szacunków (33,5 miliarda dolarów).

Dyrektor generalny firmy, Albert Bourla potwierdził, że szczepionka przyniosła 13 miliardów dolarów przychodu tylko w trzecim kwartale, przynosząc w tym roku całkowity przychód do 24,3 miliarda dolarów.

Firma prognozuje kolejne 29 miliardów dolarów sprzedaży w 2022 roku.

Czytaj również: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Pfizer jest w stanie wyprodukować do 4 miliardów dawek w 2022 r., a już podpisał kontrakty na 1,7 miliarda, co oznacza, że ​​większość przychodów, które firma uzyskuje, pochodzi z ilości szczepionek, a nie z ceny.

Bourla zauważył, że do tej pory firma Pfizer wyprodukowała 2,6 miliarda dawek i wysłała 2 miliardy dawek do 152 krajów na świecie. Bourla powiedział również, że firma jest na dobrej drodze do wyprodukowania 3 miliardów dawek do końca tego roku, a co najmniej 1 miliard trafi do krajów o średnich i niskich dochodach.

Należy pamiętać również o tym, że jest to szczepionka dwudawkowa, co oznacza, że zastrzyk Pfizera zostanie użyty do zaszczepienia co najwyżej 500 milionów ludzi w krajach rozwijających się.

Zobacz także: ​Eksperymentalny lek przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko śmierci o połowę! Oto, co o nim wiemy i jak działa

Eksperci zdrowia publicznego wyrazili zaniepokojenie, że bogatsze narody zmonopolizowały znaczną część dostaw szczepionek, pozostawiając biedniejsze kraje bez dostępu.

Pfizer oczekuje obecnie na zgodę CDC w sprawie stosowania szczepionek u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Jeśli uzyska zgodę, to zysk firmy będzie jeszcze większy. Dane dotyczące młodszych dzieci są nadal gromadzone. Mikael Dolsten, dyrektor ds. naukowych i dyrektor ds. badań firmy Pfizer, powiedział, że wstępne dane z badań dzieci w wieku od 2 do 4 lat spodziewane są jeszcze w tym kwartale, podczas gdy wstępne dane dotyczące dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mają pojawić się w następnym kwartale.

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię