Narasta bunt pracowników w USA. Pracownicy największych firm w USA mówią NIE obowiązkowym szczepieniom.

Bunt pracowników sektora prywatnego jaki i rządowego w USA narasta w związku z protokołami dotyczącymi COVID-19 i mandatami na obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi.

Na mocy dekretu prezydenta Joe Bidena, do 8 grudnia wszyscy federalni pracownicy i podwykonawcy kontraktowi muszą być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19, aby kontynuować i otrzymywać kontrakty federalne. Zgodnie z tymi wytycznymi rządu USA federalni pracownicy kontraktowi muszą otrzymać ostatnią szczepionkę na COVID-19 co najmniej dwa tygodnie przed rządowym terminem, aby zachować pracę.

Czytaj również: Ustawa pozwalająca zwalniać niezaszczepionych pracowników. Gubernator Pritzker jest “za”

Zarządzenie wykonawcze (EO) 14042 ustanawia najszerszy zestaw zobowiązań mających zastosowanie do wykonawców federalnych. Wymagania EO 14042 mają zastosowanie nie tylko do pracowników pracujących w ramach umowy federalnej objętej umową lub w związku z nią, ale także dotyczą wszystkich innych pracowników, którzy dzielą miejsce pracy z takimi pracownikami lub mają z nimi kontakt w ramach ich zatrudnienia.

Pomimo tego, że wymagania EO 14042 nie dotyczą pracodawców dopóki faktycznie nie mają oni zawartego kontraktu rządowego lub umowy podwykonawczej, wiele prywatnych firm również nakłada wymóg szczepień przeciw COVID-19 na pracowników.

Zobacz też: Skutki uboczne trzeciej dawki szczepionek przeciw Covid-19

Kilku dużych pracodawców, takich jak Procter & Gamble, 3M i linie lotnicze, w tym American Airlines i JetBlue, nałożyło mandaty. Związki zawodowe w branży przemysłu spożywczego poparły wymagania dotyczące szczepień wśród pracowników.

W firmie Boeing 6 procent pracowników złożyło wnioski o zwolnienie z wymogu szczepień. Ponad 7000 pracowników złożyło wnioski o zwolnienia religijne, a około 1000 ubiega się o zwolnienia medyczne.
W firmach Textron Inc. i Spirit AeroSystem prawie połowa z około 10 000 pracowników nadal jest niezaszczepiona. Pracownicy Textron twierdzą, że przedstawiciele działu HR – zarządzania zasobami ludzkimi, przepytują osoby, które proszą o zwolnienia religijne z ich wiary oraz proszeni są o podanie nazwiska ich przywódców kościelnych.

Grupa reprezentująca FedEx Corp, United Parcel Service Inc i innych przewoźników towarowych podała w oświadczeniu, że ​​zaszczepienie wszystkich pracowników w terminie podanym przez rząd jest praktycznie niemożliwe.

Mercedes-Benz USA, pomimo tego, że nie jest podwykonawcą dla rządu USA, zapowiedziała pracownikom, że dowód szczepienia przeciwko COVID-19 stanie się warunkiem zatrudnienia w firmie już od 4 stycznia.

 

Od 1 listopada firma Amtrak wymaga od wszystkich 17 500 pracowników pełnego zaszczepienia lub poddania się cotygodniowym testom Covid. Według oświadczenia dyrektora generalnego Billa Flynn już od miesiąca firma wymaga szczepień od wszystkich nowo zatrudnieni pracownicków. „Szczepionki COVID-19 są bezpieczne, skuteczne i ratują życie” – napisał Flynn. „Okazują się skuteczne przeciwko obecnemu wzrostowi wariantów, zwłaszcza w zapobieganiu ciężkim chorobom, hospitalizacji i śmierci. Szczepionki są kluczowym narzędziem do opanowania pandemii”.

Firma ubezpieczeniowa, Anthem, wymaga szczepień od wszystkich pracowników pracujących w biurach firmy.

Zobacz też: „Vax” słowem roku według Oxford English Dictionary

Citigroup od połowy września wymaga, aby ich pracownicy pracowali w biurach przynajmniej dwa dni w tygodniu. Wszyscy pracownicy w biurach w rejonie Nowego Jorku, Chicago, Bostonu, Waszyngtonu i Filadelfii muszą być zaszczepieni.

Pracownicy CVS mający kontakt z pacjentami i pracownicy korporacyjni musieli być w pełni zaszczepieni juz do końca października Nowi pracownicy szukający posady w CVS muszą również pokazać dowód szczepień.

Kilka dni temu setki pracowników firmy GE strajkowało przeciwko mandatowi szczepionek. Rzecznik firmy potwierdził, że wszyscy pracownicy muszą zostać w pełni zaszczepieni do 8 grudnia, aby firma zachowała zgodność z nakazem wykonawczym Bidena. „Jako wykonawca federalny GE przestrzega nakazu wykonawczego, który wymaga, aby pracownicy wykonawców federalnych byli w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19. Wszyscy pracownicy GE w USA zostaną w pełni zaszczepieni lub muszą otrzymać zwolnienia medyczne lub religijne do 8 grudnia, zgodnie z wymogami nakazu. Udostępniliśmy te informacje naszym pracownikom, aby dać im jak najwięcej czasu na zaszczepienie, jeśli jeszcze tego nie zrobili.”

Czytaj: Astronomiczne zarobki firmy Pfizer ze sprzedaży szczepionki przeciw COVID-19

W całym kraju pracodawcy zwalniają pracowników za odmowę spełnienia wymagań dotyczących szczepień. Niektórzy pracownicy sami wolą zrezygnować z pracy niż przyjąć szczepionkę. Jak dotychczas pracownicy ci stanowią jedynie niewielki ułamek wszystkich osób zatrudnionych. W niektórych miejscach pracy jest to około 1%, ale ten jeden procent może stanowić nawet kilka tysięcy ludzi w wielu stanach. W połączeniu z już od roku tysiącami otwartych stanowisk pracy w całym kraju pracodawcy będą mieli jeszcze większy problem ze znalezieniem pracowników, a ożywienie gospodarcze jeszcze bardziej staje się nierealne.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię