Wtorek wyborczy w USA – o czym decydują dzisiaj Amerykanie?

W Stanach Zjednoczonych dziś wtorek wyborczy. Amerykanie głosują między innymi na gubernatorów stanów Wirginia i New Jersey oraz burmistrza Nowego Jorku. W niektórych miastach odbywają się referenda i wybory do władz lokalnych.

Spośród pojedynków wyborczych w USA najbardziej obserwowane są wybory gubernatora stanu Wirginia. Przed rokiem Joe Biden pokonał tam Donalda Trumpa przewagą ponad 10%, ale obecnie kandydat Republikanów Glenn Youngkin ma szansę wygrać z Demokratą Terrym McAuliffem. Wygrana Republikanina może wróżyć kłopoty Demokratów w przyszłorocznych wyborach do Kongresu.

Czytaj również: Nowojorscy strażacy idą masowo na zwolnienia – nie chcą szczepionki

W New Jersey sondaże wskazują na zwycięstwo Demokraty Phila Murphy’ego. Jeśli tak się stanie, będzie on pierwszym gubernatorem tej partii od 40 lat, który wywalczy reelekcję.

W Nowym Jorku były policjant, czarnoskóry Demokrata Eric Adams, jest faworytem pojedynku z republikańskim działaczem społecznym Curtisem Sliwą, popieranym przez wielu Amerykanów polskiego pochodzenia.

W Bostonie duże szanse na zwycięstwo w wyborach na burmistrza ma Demokratka Michelle Wu. Jeśli tak się stanie, będzie pierwszym burmistrzem tego miasta o azjatyckich korzeniach.

Zobacz też: Ustawa pozwalająca zwalniać niezaszczepionych pracowników. Gubernator Pritzker jest “za”

Mieszkańcy Minneapolis zdecydują, czy zastąpić Departament Policji nową agencją – Departament Bezpieczeństwa Publicznego. Referendum zorganizowano w następstwie zabójstwa w ubiegłym roku czarnoskórego George’a Floyda.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię