Nawet nasze zęby mają swoje “ulubione” pożywienie. Dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowiu naszej jamy ustnej. Jeśli spożywamy pokarmy szkodliwe dla naszego uzębienia prowadzić to może do ubytków, próchnicy a nawet paradontozy.

Zobacz także: 17 nawyków, które pomogą Ci żyć dłużej

Oto zestawienie najgorszych pokarmów dla zębów:

Napoje gazowane – oprócz otyłości, napoje gazowane są jednym z najgorszych pokarmów dla zębów. Bogate w kwas i cukier atakują szkliwo zębów zwiększając ryzyko erozji szkliwa prowadząc do nadwrażliwości i próchnicy.

Słodycze – szczególnie cukier “mordoklejki” przyklejające się do zębów i podniebienia mają bardzo zły wpływ na szkliwo naszych zębów.

Chipsy – i krakersy są bogate w skrobię i również przyklejają się do zębów sprzyjając powstawaniu próchnicy.

 

Suszone owoce – zawierają minerały, witaminy i błonnik, ale są bardzo szkodliwe dla naszego uzębienia. Lepkie i słodkie suszone owoce są doskonałym źródłem pożywienia dla bakterii powodujących erozję zębów i próchnicę.

Alkohol – nie same procenty, ale cukier zawarty w alkoholu. Kiedy cukier zawarty w alkoholu łączy się z bakteriami w ustach, tworzy płytkę nazębną – kamień, która jest głównym czynnikiem ryzyka próchnicy.

Napoje energetyzujące – są nie tylko szkodliwe dla zdrowia. Ze względu na wysoki poziom kwasowości, mogą również powodować „nieodwracalne uszkodzenia zębów”. Jeśli regularnie spożywasz napoje energetyzujące, istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy niż u przeciętnej osoby.

Lód – regularne spożywanie kostek lodu może osłabić szkliwo zębów. A ząb, którego szkliwo uległo erozji, jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury i bardziej podatny na próchnicę.

Soki owocowe – szkodzą zębom powodując ich erozję, zwiększają ryzyko wystąpienia bolesnych ubytków.

Chleb pszenny – węglowodany proste w białym chlebie mają zły nawyk przyklejania się do zębów. Pozostając dłużej w jamie ustnej, sprzyjają wystąpieniu próchnicy.

 Oto najlepsze produkty dla zębów:

Mleko – bogate w wapń i witaminę D mleko jest dobre dla zdrowia jamy ustnej zapobiegając próchnicy.

Ser – jedzenie sera zmniejsza kwasowość w jamie ustnej (bakterie uwielbiają kwaśne środowisko) poprzez promowanie produkcji śliny.

Jogurt – ten bez dodatkowych cukrów jest jednym z najlepszych pokarmów w walce z próchnicą. Jogurt pomaga remineralizować szkliwo zębów, jednocześnie zmniejszając kwasowość jamy ustnej.

Przeczytaj: Będziesz szczęśliwszy… myśląc dobrze o innych

Żurawina – jest naukowo uznana za jeden z najlepszych pokarmów przeciw próchnicy. Jest wypełniona polifenolami (przeciwutleniaczami), które są szczególnie skuteczne w zwalczaniu kwasowości jamy ustnej i formowaniu płytki nazębnej.

Orzechy – pełne białka i zdrowego tłuszczu orzechy, takie jak orzechy nerkowca, pomagają pozbyć się szkodliwych bakterii z jamy ustnej i lepkich produktów, takich jak suszone owoce.

Cebula – jest jednym z najlepszych pokarmów dla zębów. Niektóre związki chemiczne znajdujące się w cebuli bezpośrednio atakują kilka rodzajów bakterii powodujących próchnicę i choroby dziąseł.

Jabłka – gryzienie jabłka stymuluje produkcję śliny i usuwa bakterie odpowiedzialne za próchnicę. Po zjedzeniu jabłka należy odczekać około 30 minut przed myciem zębów, aby uniknąć zdrapywania szkliwa.

Czytaj również: Zakaz reklam słodyczy, skierowanych do dzieci

Woda – jest nie tylko najlepszym napojem, jeśli chodzi o nawilżenie, ale również wypłukuje i usuwa drobne resztki jedzenia z ust, bez szkodliwego wpływu kwaśnych lub słodkich napojów.

Czarna herbata – jest nie tylko dobra dla serca i kości, ale także dla zdrowia jamy ustnej. Katechiny i teaflawiny, związki polifenolowe, pomagają zapobiegać próchnicy i rakowi jamy ustnej.

 

Ekspert Radzi – Czy są jakieś zasady panujące na siłowni? | Agata Smetaniuk

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię