Filiżanka perfekcyjnej kawy, krok po kroku

Jeśli należysz do osób delektujących się każdym łykiem kawy wiesz, że kawa kawie nie jest równa. Od perfekcji dzieli nas rodzaj i jakość ziaren oraz sposób ich przygotowania.

Zobacz także: Przepis na nalewkę oczyszczającą

Ziarna

 1. Dobra kawa zaczyna się od dobrych ziaren – kupuj dobrej jakości kawę ziarnistą.
 2. Arabica czy Robusta – zasadniczo istnieją dwie grupy odmian kawy: arabica i robusta. Robusta zawiera prawie dwukrotnie więcej kofeiny niż arabika i ma bardziej gorzki smak. Większość kawy odmiany robusta jest używana do kawy rozpuszczalnej. Z drugiej strony Arabica jest droższa, trudniejsza w uprawie, ale ziarna są gładsze i bardziej miękkie.
 3. Jak kawa jest palona – otóż najlepszy smak i aromat mają ziarna od średnio do jasno palonych.
 4. Miel ziarna w domu – i to tuż przed ich użyciem. Najlepszy smak i aromat posiada kawa mielona do 15 minut przed użyciem.
 5. Grubość mielenia ziaren – im dłuższy jest czas parzenia kawy, tym grubiej należy zmielić ziarna.
Przeczytaj też: Przepis na cynamonowe mleko księżycowe z kurkumą

Woda

 1. Woda – jakość wody używanej do parzenia kawy ma również duże znaczenie. Zawsze używaj świeżej wody, a jeszcze lepiej filtrowanej.
 2. Temperatura wody – woda powinna być gorąca, nigdy wrząca. Zbyt gorąca woda przypala zmielone ziarna co prowadzi do gorzkiego smaku kawy.

Urządzenia do przygotowania kawy

 1. Kawa tłokowa – czyli ta z francuskiej prasy polega na parzeniu średnio zmielonych ziaren przed odcedzeniem i nalaniem. Sztuka polega na tym, aby kawa parzyła się przez około pięć minut, a następnie bardzo powoli odciskać tłoczek, aby perfekcyjnie oddzielić fusy od gotowej kawy.
 2. Kawiarka – kupres, kafetierka, makinetka te wszystkie nazwy dotyczą urządzenia do parzenia kawy na płycie kuchennej lub palniku. Po zaparzenia kawa przypomina smakiem espresso. Tutaj sztuka polega na tym, aby zdjąć kawiarkę z ognia po około minucie od czasu kiedy kawa zacznie wypływać do górnej części kawiarki.
 3. Aeropress – to ogromna „strzykawka” składająca się z tłoczka, sitka i cylindra. Najlepiej sprawdza się w parzeniu kawy o jasno palonych i drobno mielonych ziarnach. Klarowność kawy zachowamy bardzo wolno przeciskując tłoczek
 4. Dripper – jest to stożkowy filtr często wykonany z drewna z perfekcyjnymi wyżłobieniami. Te wyżłobienia pozwalają na doskonały przepływ wody. Jest to jedno z najłatwiejszych w obsłudze urządzeń do parzenia kawy i jedno z najbardziej „wybrednych” urządzeń. Jeśli użyjesz ziaren o niskiej jakości dripper da ci odczuć w smaku kawy. Dripper to perfekcjonista.
 5. Syfon do kawy – ekspres do kawy z syfonem jest skomplikowany w obsłudze i łatwo się psuje. Wykorzystuje system ogrzewania i chłodzenia, aby wypychać opary wody z dolnej części do górnej komory, gdzie miesza się z kawą mieloną, a następnie jest z powrotem odprowadzana w dół jako kawa parzona. Efektem jest lekki i jasny smak. Syfon dostarczy nam jednej z najlepszych filiżanek kawy, ale na przygotowanie kawy z tego urządzenia trzeba mieć czas.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię