Brutalne sceny i chaos na granicy z Białorusią! (video)

Dziś (08.11.2021) od samego rana Internet zalewały zdjęcia i nagrania przedstawiające prawdziwą falę uchodźców zmierzającą z Białorusi w kierunku polskich granic.

Jak apeluje lider Platformy Obywatelskiej – Donald Tusk: „Władza powinna rozmawiać z opozycją. Prezydent ma takie instrumenty jak Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Trzeba się zastanowić nad wykorzystaniem art. 4 NATO”.

Czytaj również: Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki – przewidujemy pogorszenie sytuacji na granicy

Dla przypomnienia, artykuł 4 stanowi, że: „Strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron” Sytuacja zatem jest naprawdę poważna. Według danych szacunkowych, na polskiej granicy znajdowało się aż od 3 do 4 tysięcy imigrantów.

Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji doszło już co najmniej do jednej próby przekroczenia granicy przez koczujący na niej tłum inspirowany przez białoruskich żołnierzy. Na twitterowym koncie MSWiA opublikowano zapewnienie, że: „Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuacja została opanowana”. Nagrania przedstawiające trudną sytuację wrzuciły do sicie także MSWiA oraz Straż Graniczna.

 

Na terenach przygranicznych z Białorusią (183 gminy) od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy – dziennikarze nie mogą relacjonować wydarzeń i sytuacji, które mają tam miejsce. Jedynym źródłem informacji są zatem oficjalne komunikaty państwowych służb oraz informacje i media pojawiające się w mediach społecznościowych.

 

Tuż przed południem, Stanisław Żaryn – rzecznik ministra koordynującego służby specjalne w Polsce napisał na Twitterze, że „Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego, siłowego wejścia na teren Polski”.

Jak później dodał: „Kolejne informacje pokazują, że grupa jest pod ścisłą kontrolą uzbrojonych Białorusinów. To oni decydują, którędy przemieszcza się grupa. To kolejna wroga białoruska akcja wymierzona w Polskę”.

Zobacz: Kto i na jakich warunkach może przekroczyć granice USA od 8 listopada 2021r.

Taka sytuacja zmusiła rząd do reakcji. Starsza chorąży sztabowa Straży Granicznej Ewelina Szczepańska przyznała dziś, że: „Na granicy są wzmocnione siły Straży Granicznej, policji i wojska”. Po południu, kiedy grupa imigrantów znajdowała się już przy umocnieniach granicznych, informacje o mobilizacji służb potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller, który podał informację o 12 tysiącach żołnierzy, strażników granicznych i policji znajdujących się przy granicy.

Tuż przed południem nagranie przedstawiające mobilizację służb oraz koczujący przy umocnieniach tłum wrzuciło na Twittera Ministerstwo Obronny Narodowej:

Jak zdradził Piotr Müller – w związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz przedstawicieli właściwych służb”. Po zapowiadam posiedzeniu większość jego uczestników udała się na spotkanie z prezydentem RP – Andrzejem Dudą.

Czytaj również: Wybierasz się do USA? Musisz zapoznać się z systemem ESTA!

Paweł Soloch – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oznajmił, że prezydent zastanawia się nad zwołaniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego – czego od rana domagała się opozycja. Müller zapowiadał dalszą publikację materiałów relacjonujących sytuacje na granicy, jak stwierdził: „W tej chwili u polskich granic jest od 3 do 4 tysięcy osób, które są w bezpośredniej bliskości naszej granicy. Na terenie całej Białorusi jest kilkanaście tysięcy osób, które są gotowe przekroczyć polską granicę”

 

Narastaniem kryzysu granicznego coraz bardziej niepokoi się NATO. Dziś Kwatera Główna NATO w Brukseli wydała następujący komunikat: „Niepokoi nas niedawna eskalacja na granicy polsko-białoruskiej. Wzywamy Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego. Obserwujemy falę migrantów próbujących przedostać się na terytorium sojuszników przez Białoruś. NATO nadal uważnie monitoruje sytuację, która wywiera presję na naszych sojuszników Litwę, Łotwę i Polskę”. Rzecznik Komisji Europejskiej – Adalbert Jahnz stwierdził, że „to kontynuacja rozpaczliwych prób reżimu Aleksandra Łukaszenki, by wykorzystywać ludzi do destabilizowania Unii Europejskiej”.

Zobacz: Najpopularniejsze nawiedzone miejsca w Ameryce – aż strach się bać!

Bix Aliu – chargé d’affaires ambasady USA w Polsce za pośrednictwem Twittera pisze: „Reżim Łukaszenki naraża życie i zdrowie migrantów, wykorzystując ich do eskalacji kryzysu granicznego i prowokacji wobec Polski. Wrogie działania Białorusi niebezpiecznie zaostrzają sytuację na granicy z UE i NATO i muszą się natychmiast zakończyć”

Tymczasem, jak wielokrotnie przekonują opozycjoniści – rząd Polski nie radzi sobie z kryzysem. Tusk jest szczerze zaniepokojony, że nikt w Polsce nie wie, co w tej sytuacji zamierza zrobić rząd. Jak podkreśla: „Jeśli miałoby dojść do jakichkolwiek aktów przemocy, to jest dokładnie ten moment, kiedy władza natychmiast powinna rozmawiać z opozycją.” Posłowie Lewicy złożyli już wniosek u prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, wezwali również premiera – Mateusza Morawieckiego, aby zawnioskował o zwołanie szczytu UE.

MG/ZSS

Z maską czy bez maski? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię