Nowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych

Od dziś obowiązują w Austrii surowsze restrykcje sanitarne. Uczestniczyć w życiu publicznym mogą wyłącznie ozdrowieńcy i osoby zaszczepione na koronawirusa. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń rząd nie podał terminu wygaszenia obostrzeń.

Tak zwana zasada “2G” obowiązywać będzie bez wyjątku w całej Austrii. Osoby bez zaświadczenia o szczepieniu lub przebyciu choroby nie będą miały dostępu do restauracji, kin, ani siłowni. Nowe przepisy dotyczą wszystkich osób powyżej 15. roku życia. Spod regulacji wyłączone są dzieci, a także osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić na COVID-19.

Zobacz też: Złote mleko – przepis na indyjski przeciwzapalny eliksir życia

Zaostrzenie restrykcji jest reakcją rządu federalnego na raptowny wzrost zakażeń koronawirusem. Siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności sięgnął ostatnio prawie 600 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, co plasuje ten dziewięciomilionowy kraj w niechlubnej czołówce.

Czytaj też: Pierwsza tabletka na Covid-19 zatwierdzona!

W rozmowie z telewizją ORF wicekanclerz Austrii Werner Kogler wyraził nadzieję, że nowe ograniczenia “uratują” nadchodzący sezon zimowy. “Zakładamy, że wprowadzone zasady przyczynią się do poprawy sytuacji. Jesteśmy na ostatniej prostej” – zapewnił polityk Zielonych.
Obecnie w pełni zaszczepionych jest około 64 procent obywateli Austrii, co jest wynikiem poniżej średniej unijnej, wynoszącej 67 procent.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię