S. Żaryn: sytuacja na granicy z Białorusią jest poważna, spodziewamy się eskalacji napięcia

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że sytuacja na granicy z Białorusią jest bardzo poważna. Polskie służby spodziewają się w najbliższym czasie eskalacji napięcia.

Stanisław Żaryn mówił TVP Info, że w porównaniu do wczorajszego dnia noc przebiegła względnie spokojnie, ale – według informacji służb – ani dziś, ani w najbliższych dniach i tygodniach na granicy polsko-białoruskiej nie będzie spokojnie. „Spodziewamy się, że dopiero przed nami pewne zaognienie sytuacji” – mówił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Dodał, że ataki na polską granicę, na polskich funkcjonariuszy, z których pierwszymi próbami mieliśmy do czynienia wczoraj, na pewno będą kontynuowane.

Czytaj również: Kto i na jakich warunkach może przekroczyć granice USA od 8 listopada 2021r.

„Migranci doprowadzeni przez Białorusinów niemal wprost pod naszą granicę rozbili obozowiska, duże koczowiska. Spodziewamy się, że będą oni przez wiele dni, tygodni wykorzystywani do akcji destabilizujących naszą granicę” – powiedział Stanisław Żaryn.

 

Zastrzegając, że są to dane szacunkowe, rzecznik mówił, że według analiz służb na granicę Polski zostało dowiezionych około 3,5 tysiąca osób, które – podzielone na grupy – przebywają w różnych miejscach. Zaznaczył, że ludzie ci są stale kontrolowani przez Białorusinów. „Spodziewamy się w najbliższych dniach kolejnych grup, które będą dowożone z Mińska. Ta sytuacja jest bardzo dynamiczna” – podkreślił.

Czytaj również: 17 ciekawostek na temat stanów USA

Stanisław Żaryn dodał, że zarówno Białorusini, jak i niektórzy migranci, eskalują napięcie. „Spodziewamy się dziś wielu prób masowego czy punktowego wejścia na polską granicę. Spodziewamy się również różnego rodzaju taktyki, żeby rozciągać te grupy migrantów wzdłuż naszej granicy – po to, żeby ułatwiać im jej przekraczanie” – mówił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

IAR

Wybierasz się do USA? Musisz zapoznać się z systemem ESTA!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię