Kosmiczne przedsięwzięcia SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic

SpaceX, Blue origin, Virgin Galactic to trzy firmy planujące turystkę kosmiczną. Wszystkie trzy zostały założone w odstępie kilku lat na początku XXI wieku, ale każda ma swój własny model biznesowy i plany dotyczące przyszłości w kosmosie.

Zobacz także: Najczęściej kradzione marki samochodów w USA

1. SpaceX

Elon Musk założył SpaceX w 2002 roku, po tym jak wpadł na pomysł, aby wysłać statek kosmiczny o nazwie „Mars Oasis” na czerwoną planetę. Muska plan opierał się na wysłaniu eksperymentalnej szklarni i sprzętu do robienia zdjęć planety i wysyłania ich z powrotem na Ziemię. Jak twierdzi, w ten sposób chce wywołać ponowne zainteresowanie planetą Mars w rządzie USA.

Od tego czasu Musk ma wiele kosmicznych osiągnięć na swoim koncie. Zrealizował wiele startów dla klientów komercyjnych i rządowych, stał się pierwszą prywatną firmą, która wysłała statek kosmiczny na Międzynarodową Stację Kosmiczną i był pierwszą firmą, która wysłała ludzi w kosmos i na ISS.

 

SpaceX pracuje również nad usługą szerokopasmowego Internetu składającą się z tysięcy satelitów, zwaną Starlink. Usługa ma nadzieję dostarczyć szybki Internet na obszarach odległych i wiejskich. Musk twierdzi, że SpaceX ma już ponad 500 000 zamówień i depozytów na Internet.

Musk uważa, że ​​przyszłość ludzkości zależy od jej zdolności do zasiedlenia Marsa. Dodaje, że do 2050 roku chce założyć na Marsie jednomilionowe miasto. Osadnicy mogliby się tam dostać, korzystając z floty 1000 statków kosmicznych SpaceX. Statki rakiety będą potężne i będą miały 387 stóp wysokości.

Jeszcze w tym roku, Musk planuje wyniesienie czterech osób cywilnych w kosmos, a na styczeń 2022 roku przewidziany jest przelot trzech osób cywilnych na Międzynarodową Stację Kosmiczną

2. Blue Origin

Jeffa Bezosa fascynacja podróżami kosmicznymi sięga dziesięcioleci. Podziela on wizję fizyka Gerarda O’Neilla na temat pływających stacji kosmicznych, które mogłyby pomieścić biliony ludzi, gdy na Ziemi ludzie wyczerpią zasoby.

Bezos założył Blue Origin w 2000 roku z podobnym celem, jak przedsięwzięcie Muska – sprawić, by eksploracja kosmosu była tańsza dzięki dopalaczom, które można poddać recyklingowi do przyszłych startów. Firma z siedzibą w Kent w stanie Waszyngton działała w całkowitej tajemnicy do około 2003 roku, a Bezos przez ponad dekadę nie mówił o swoich planach.

Od lat firma testowała rakietę suborbitalną o nazwie New Shepard, zbudowaną, aby zabierać płacących turystów na skraj kosmosu w kapsule ciśnieniowej. Pierwszy lot w zeszłym tygodniu z Bezosem na pokładzie udał się. Kapsuła Blue Origin osiągnęła wysokość około 66 mil (106 kilometrów), ponad 10 mil (16 kilometrów). ten suborbitalnym wypad trwał nieco ponad 10 minut od startu do lądowania.

Już niedługo podczas lotów Blue Origin turyści kosmiczni będą mogli rzucić okiem na Ziemię przez duże okna i doświadczyć kilkuminutowej nieważkości.

Firma opracowuje również większą rakietę o nazwie New Glenn do dostarczania ładunków na niską orbitę, oraz kolejny tajny projekt o nazwie New Armstrong.

Bezos również pracuje nad projektem lądownika księżycowego o nazwie Blue Moon który według firmy będzie gotowy w 2024 roku. Jak mówi Bezos projekt ten “ostatecznie pomoże ustalić trwałą obecność człowieka na Księżycu”. Blue Origin ubiegało się o kontrakt na lądowanie astronautów NASA na Księżycu, ale firma została pokonana przez SpaceX.

Bezos wiele razy w udzielanych rozmowach nazwał swoją firmę rakietową „najważniejszą pracą” życia.

Czytaj też: Facebook rezygnuje z systemu rozpoznawania twarzy i wykasuje dane ponad miliarda użytkowników

3. Virgin Galactic

Kosmiczne przedsięwzięcie Bransona różni się od Blue Origin i SpaceX na kilka kluczowych sposobów. Branson założył VG w 2004 roku. Firma koncentruje się na turystyce suborbitalnej, a nie na wypuszczaniu ludzi i ładunków w kosmos. Ma też radykalnie odmienną metodę wysyłania statku kosmicznego z ziemskiej atmosfery.

Virgin Galactic nie wystrzeliwuje rakiet prosto z ziemi, jak firmy SpaceX czy Blue Origin. Statek kosmiczny Bransona jest wznoszony na wysokość 50 000 stóp przez szeroki, dwukadłubowy odrzutowiec o nazwie WhiteKnightTwo. Stamtąd statek odłącza się i szybuje przez kilka sekund, po czym uruchamia silnik rakietowy i rozpoczyna prawie pionowe wznoszenie na około 300 000 stóp.

Statki kosmiczne Virgin Galactic są wielokrotnego użytku, a firma ma nadzieję, że wystrzeliwanie rzeczy i ludzi w kosmos będzie bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie wspierać polityków. Czy to dobry pomysł?

Na początku tego miesiąca Branson wraz z dwoma pilotami pojazdu, Dave Mackay i Michael Masucci, oraz trzema pracownikami Virgin GalacticBeth Moses, Colin Bennett i Sirisha Bandla. Rakieta zwana Unity wspięła się na wysokość 85 km – 282 000 stóp, 53 mil. Branson powiedział, że podróż w kosmos była jego “życiowym doświadczeniem” i widok Ziemi z kosmosu jest “magiczny”.

W przyszłości Virgin Galactic planuje obsługiwać flotę pojazdów, które mogłyby przewozić turystów do hoteli kosmicznych, transportować naukowców do pływających laboratoriów lub zapewniać błyskawiczne loty międzykontynentalne. W 2017 roku Branson założył kolejną firmę Virgin Orbit, która pracuje nad wysyłaniem satelitów na orbitę za pomocą podobnego systemu wystrzeliwania w powietrze jak Virgin Galactic.

Gen. Mirosław Hermaszewski o kosmosie: “Dawniej liczył się prestiż”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię