Zdrowe nawyki po 60. roku życia

Odpowiednia dieta, ćwiczenia i więcej snu to zawsze dobry początek na prowadzenie zdrowego życia. Ale według lekarzy kluczem do długowieczności jest zmniejszenie stanów zapalnych często nawiedzających ciało w starszym wieku i budowanie odporności.

Oprócz zdrowej diety, ćwiczeń i snu warto zadbać o tych 7 nawyków prowadzących do lepszego, zdrowszego i szczęśliwszego życia:

1. Znajdź nowe hobby

Pozostanie aktywnym po 60 roku życia jest niezbędne do utrzymania zdrowego stylu życia. Z wiekiem powinniśmy przebywać wśród większej liczby ludzi i mniej się izolować. Izolacja podwaja ryzyko śmierci. Powinniśmy nieustannie musimy stymulować nasze mózgi zajęciami. Hobby mogą być kreatywne, takie jak malowanie i kolorowanie, obserwowanie ptaków i ogrodnictwo czy gra na instrumencie. Osoby starsze, którym brakuje stymulacji mózgu, którą zapewnia interakcja z innymi jaki i kreatywne zajęcia są bardziej narażeni na pogorszenia funkcji poznawczych i demencję.

Czytaj również: Okres zapisowy na Medicare i Obamacare – co trzeba wiedzieć i o czym pamiętać?

2. Zakończ ze wszelkimi uzależnieniami

Niezdrowe nawyki od palenia papierosów nadmiernego picia alkoholu czy jedzenia słodyczy skracają życie. Nawet zbyt długie przesiadywanie przed ekranem telewizora czy komputera. Negatywne myślenie również powoduje szybsze starzenie się nas. Walcz z nawykami jak najlepiej potrafisz.

 

3. Odrzuć gniew i stres

Złość i uraza przyspieszają proces starzenia się i prowadzą do poważnych chorób, takich jak rak, cukrzyca i choroby serca. Staraj się nie stresować i gniewać. Nie marnuj czasu na sytuacje, na które nie masz wpływu i nie próbuj zmieniać innych.

Czytaj również: Ubezpieczenie Medicare w Stanach Zjednoczonych

4. Ćwicz we właściwy sposób

Trening jest niezbędny do długiego życia. Ćwicz 4 do 5 dni w tygodniu po 30 do 40 minut ćwiczeń , plus spędzaj co najmniej 10 minut dziennie na rozciąganiu. Wraz z wiekiem i utratą masy mięśniowej i gęstości kości, kluczowe jest utrzymanie równowagi między treningiem kardio i siłowym, aby utrzymać ciało w zdrowiu i sile. Maksymalna masa mięśniowa osiąga szczyt w wieku 30 lat. Nadmierna utrata masy mięśniowej i funkcji mięśni nazywana jest sarkopenią i dotyka 15 procent osób w wieku powyżej 65 lat. Poruszanie ciałem i budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej pomoże utrzymać mięśnie, które masz w lepszym zdrowiu. Ćwiczenia poprawią twoją mobilność i koordynację. Programy ćwiczeń, takie jak joga, tai chi lub trening TRX pomagają wzmocnić mięśnie i tkankę łączną.

Czytaj również: 6 rozsądnych posunięć finansowych po przejściu na emeryturę

5. Żyj jak ludzie w „niebieskich strefach”

Blue Zones to miejsca takie jak Icaria w Grecji, Okinawa w Japonii i Ogliastra we Włoszech, gdzie ludzie żyją dłużej niż gdziekolwiek indziej i mają niski wskaźnik chorób przewlekłych. Trzy wspólne cechy ludzi żyjących w tych strefach to spożywanie lokalnego jedzenia, codzienne ćwiczenia i bliski związek z społeczności.

6. Oddychaj

Prawidłowe oddychanie ma niesamowitą moc. Głębokie oddychanie usuwa ponad 70% toksyn z organizmu. Jeśli ludzie nie oddychają głęboko każdego dnia, ich organizm staje się coraz bardziej toksyczny prowadząc do stanów zapalnych i chorób. Ćwiczenia, takie jak qigong i joga czy medytacja, wspierają głębokie oddychanie.

Zobacz: Zniżki dla seniorów – restauracje

7. Przejmij kontrolę nad swoją opieką medyczną

Brak zrozumienia ogólnego stanu zdrowia, leków lub leczenia może skrócić twoje życie. Osoby o niskim poziomie świadomości zdrowotnej mają wyższy wskaźnik śmiertelności niż osoby lepiej poinformowane. Nie zaprzestawaj profilaktyki i badań przesiewowych. Upewnij się, że trzymasz się harmonogramu badań zalecanego przez lekarzy dla twojej grupy wiekowej.

Nowy trend wśród emerytów

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię