Firma Meta (Facebook) zaprezentowała prototyp rękawicy dotykowej

Facebook, który w zeszłym tygodniu zmienił nazwę firmy na Meta, zaprezentował prototyp urządzenia do noszenia, który naśladuje wrażenie obsługi prawdziwych obiektów w wirtualnym świecie.

Rękawica dotykowa została zaprojektowana tak aby zapewnić użytkownikowi wrażenia naśladujące wagę, ruchy, kształt i dotyk rzeczywistych przedmiotów, gdy są one obsługiwane w wirtualnej przestrzeni. Przebywając w VR po założeniu nowej rękawicy Meta, użytkownik czuje wirtualne przedmioty tak jakby były one prawdziwe, nawet jeśli przedmiot jest całkowicie cyfrowy.

Nowa technologia powstała w Meta Reality Labs, dziale badawczym firmy, nad która naukowcy pracowali od kilku lat. Michael Abrash, główny naukowiec w Meta Reality Labs i Sean Keller, dyrektor ds. badań naukowych w laboratoriach, twierdzą, że jest to kolejna część rozwoju przyszłości AR/VR (rzeczywistość rozszerzona i wirtualna) dla Meta, w którym obraz, dźwięk i dotyk łączą się ze sobą, czyniąc rozszerzony cyfrowy świat bardziej realistycznym.

„Próbujemy wymyślić, jak przekazać użytkownikowi bogate informacje zwrotne, aby jego ręce stały się w pełni użyteczne”, mówi Abrash. „To kluczowy element i jeden z najtrudniejszych elementów, ale gdy już go w pełni dopracujemy, VR może naprawdę stać się środowiskiem, w którym możliwe jest prawie wszystko, co faktycznie człowiek jest w stanie robić”.

Typowo, dotykowe systemy rękawiczek wykorzystują wzór siłowników do symulowania wrażenia dotykowego dla użytkownika. Im więcej siłowników na rękawicy, tym bardziej precyzyjny i realistyczny będzie każdy ruch. Problem pojawia się przy użyciu zbyt dużej ilości silników. Wytwarzają one ta dużo ciepła, że mogą popalić dłonie.

Rękawiczka Meta jest wypełniona 15 nadmuchiwanym pęcherzami – aktywatorami. Ten najnowszy projekt rękawic wykorzystuje mikroprzepływy do przepychania powietrza przez znajdujące się w rękawicy pęcherze. Aktywatory są tak usytuowane w rękawicy, aby łatwo dopasowywały się do ręki użytkownika. „Mamy takie, które wykorzystują powietrze do przesuwania obiektów po palcach w górę i w dół lub w bok i do wewnątrz – co pomaga wytworzyć uczucie dotyku i takie, które są małymi pęcherzami, które wytwarzają ciśnienie”, dodaje Sean Keller.

Największa na świecie sieć społecznościowa już od dawna mocno inwestuje w wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. To Facebook rozwinął sprzęt, taki jak gogle Oculus VR, pracując nad okularami AR i technologiami opasek na nadgarstki.

Meta pracuje również nad sposobami stworzenia odpowiednich materiałów, które zapewnią trwałość nowych rękawic, tak aby faktycznie można było je nosić poza laboratorium.

Technologia haptyczna wykorzystuje mechaniczne komunikowanie się z użytkownikami poprzez zmysł dotyku przy użyciu zmieniających się sił, wibracji i ruchów. Współcześnie technologie haptyczne wykorzystywane są m.in. do kontroli powierzchni sterowych w samolotach, w robotyce, w zaawansowanych technologiach sterowania maszynami, a także kontrolerach gier komputerowych.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię