Lekarze znaleźli związek między chorobami serca a oczami

W nowym badaniu przeprowadzonym przez Shiley Eye Institute w UC San Diego Health, naukowcy zidentyfikowali potencjalny nowy marker, który pokazuje, że choroba sercowo-naczyniowa może być zidentyfikowana przy użyciu skanu optycznej koherentnej tomografii.

Przeczytaj także: 20 naturalnych sposobów na nerwicę

OCT jest nieinwazyjnym narzędziem diagnostycznym powszechnie używanym w klinikach okulistycznych i optometrycznych do tworzenia obrazów siatkówki. Odkrycie sugeruje, że możliwe jest wykrycie choroby serca podczas badania wzroku.

Zespół badawczy zbadał uszkodzenia siatkówki, najbardziej wewnętrznej wrażliwej na światło warstwy oka, aby określić, czy może występować zaburzenie sercowo-naczyniowe.

„Oczy są oknem na nasze zdrowie i wiele chorób może objawiać się w oku; choroba sercowo-naczyniowa nie jest wyjątkiem” – powiedział naczelny autor dr med. Mathieu Bakhoum, lekarz-naukowiec i chirurg siatkówki na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Zdrowie.

Zobacz też: 70 rzeczy za które warto być wdzięcznym

Naukowcy twierdzą, że niedokrwienie, które jest zmniejszonym przepływem krwi spowodowanym chorobą serca, może prowadzić do niewystarczającego dopływu krwi do oka i powodować obumieranie komórek siatkówki. Cykl ten pozostawia trwały ślad na siatkówce który lekarze nazywają „niedokrwiennymi zmianami okołonaczyniowymi siatkówki – RIPL”.

Ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest określane za pomocą kalkulatora oceny ryzyka miażdżycy układu sercowo-naczyniowego (ASCVD) opracowanego przez American College of Cardiology. Wytyczne są uważane za standard oceny 10-letniego ryzyka wystąpienia u pacjenta choroby sercowo-naczyniowej, takiej jak zawał serca lub udar.

W badaniu naukowcy odkryli korelację między liczbą RIPL w oku pacjenta a ich oceną ryzyka ASCVD.
Ich zdaniem im większa liczba RIPL w oku, tym większe ryzyko chorób układu krążenia.

Na całym świecie choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci. Kuczem do zapobiegania temu jest wczesne wykrywanie i leczenie. Naukowcy mają nadzieje, że ślady RIPL mogą posłużyć jako biomarker chorób sercowo-naczyniowych co spowoduje szybsze wykrycie chorób serca

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię