Objawy stanu przedzawałowego serca

Zawał jest stanem wyjątkowo groźnym dla zdrowia, często zdarza się, że kończy się śmiercią – wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz szybkości i skuteczności udzielonej mu pomocy.

Czytaj także: 8 zalet masażu twarzy

Ogólnie przyjmuje się, że przejście zawału objęte jest mniejszym ryzykiem w przypadku osób w wieku 60-70 lat, gorszy przebieg i poważniejsze skutki może przynieść przejście go w wieku 30-45 lat.

Powszechnym problemem jest brak świadomości o chorobach (w tym układu krążenia), które mogą przyczynić się do powstania zawału. Zawał może dawać różne objawy, które nie zawsze zinterpretowane są prawidłowo przez pacjenta i osoby z jego otoczenia.

Groźne są również tzw. „nieme zawały”, w których przebiegu pacjent nie jest świadomy, że właśnie go przechodzi. Istnieją jednak objawy przedzawałowe serca, których nie można ignorować, znane są również zasady profilaktyki, które po wprowadzeniu mogą uratować życie.

Przeczytaj: Woda dobra na wszystko czyli eliksir życiodajnej energii

Czy jesteś narażony na zawał?

Powszechnie przyjęło się w społeczeństwie przeświadczenie, że „zawał” jest problemem osób starszych. Jest to nieprawda – zawał serca może przejść osoba już w wieku 20 czy 30 lat, co więcej – narażone na niego są nawet dzieci. Widać to również w medycznych statystykach, które pokazuję, że zawał przydarza się coraz młodszym pacjentom.

Winne tej sytuacji są predyspozycje genetyczne, ale przede wszystkim tryb życia: siedzący, stresujący, pełen pośpiechu, brak motywacji i czasu do dbania o siebie i kontrolowania stanu zdrowia. Jeżeli twoje życie jest zbliżone do wskazanych cech – oznacza, że jesteś narażony na przejście zawału serca. Zawał, w szczególności śmierć z jego powodu to ponure żniwo, które zbiera wśród młodych ludzi choroba wieńcowa, zaliczana do grona tzw. „chorób cywilizacyjnych”. Jak podają statystyki Choroby serca stanowią główną przyczynę przedwczesnych zgonów wśród społeczeństw europejskich, USA, Kanady i Australii.

Objawy przedzawałowe serca

Jako stan przedzawałowy wskazuje się sytuację, w której u pacjenta dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Tętnica doprowadzająca do niego krew zostaje silnie zwężona lub całkowicie zamknięta. Warto zwrócić uwagę, że objawy stanu przedzawałowego są bardzo zbliżone do objawów zawału:

  • pieczenie, uczucie gniecenia, zgniatania, ucisku w środkowej części klatki piersiowej;
  • ból promieniujący do lewej ręki, szyi i żuchwy;
  • duszności;
  • ból w nadbrzuszu;
  • kołatanie serca;
  • niepokój – poczucie zagrożenia życia;

Jeżeli powyższe objawy ustąpią w ciągu 20 minut – jest to oznaka wystąpienia stanu przedzawałowego; jeśli towarzyszą nam dłużej znaczy to, że doszło do zawału. NIEZALEŻNIE OD CZASU TRWANIA OBJAWÓW KONIECZNIE WEZWIJ FACHOWĄ POMOC (POGOTOWIE RATUNKOWE).

Aby potwierdzić wystąpienie stanu przedzawałowego, lekarz zleci wykonanie EKG serca oraz szeregu badań laboratoryjnych, które dadzą właściwe informacje zwrotne na temat stanu zdrowia. Wystąpienie stanu przedzawałowego będzie równoznaczne z wdrożeniem leczenia oraz ze zmianą trybu życia.

Zobacz także: Komórka jajowa wybredną jest

Jak przeciwdziałać wystąpieniu stanu przedzawałowego i zawałowi serca?

Najważniejszy jest zdrowy tryb życia:

  • ograniczenie ilości soli zawartej w diecie;
  • zmniejszenie spożywanych ilości produktów odzwierzęcych;
  • zwiększone spożycie warzyw i owoców; ryb; produktów pełnoziarnistych;
  • wdrożenie codziennej aktywności fizycznej;

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię