NASA rozpoczęła misję obrony przez asteroidami

Z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii wystartowała misja DART, której celem jest zmiana kursu asteroidy. To element rozpoczętego przez NASA programu ochrony Ziemi przez uderzeniem obiektów kosmicznych.

We wtorek, 23 listopada o 10:21 wieczorem czasu kalifornijskiego czyli o 7:21 czasu polskiego z bazy Vandenberg wystartowała rakieta Falcon9 z pojazdem kosmicznym DART. Pod koniec września, po trwającym prawie 10 miesięcy locie, pojazd ten ma uderzyć w oddalony o 11 milionów kilometrów od ziemi asteroid Dimorfos, który krąży wokół większego asteroidu Didymosa.

Dimorfos jest obiektem wielkości stadionu piłkarskiego. DART waży zaledwie 630 kilogramów. Jednak jego uderzenie z prędkością 24 tysięcy kilometrów na godzinę ma doprowadzić do niewielkiej zmiany orbity Dimorfosa.

 

Umieszczone w pojeździe DART kamery będą przesyłać na Ziemię zdjęcia z misji aż do 20 sekundy przed zderzeniem. O sukcesie misji będzie świadczyć wydłużenie czasu jaki Dimorfosowi zajmuje okrążenie Didymosa. DART jest pierwszym z wielu planowanych testów obrony Ziemi przed asteroidami.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię