Korzyści zdrowotne ze spożywania oliwek

Według dietetyków oliwki nie tylko są bardzo smaczne, ale również pożywne i bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać stany zapalne i choroby w organizmie.

Oliwki zawierają dużą ilość tłuszczów, głównie jednonienasycone, witaminę E, witaminę A, miedź, wapń i kilka przeciwutleniaczy, w tym oleuropeinę, hydroksytyrozol, tyrozol, kwas oleanolowy i kwercetynę, z których wiele jest kluczowymi składnikami odżywczymi dla zdrowia kobiet.

Około 75% tłuszczu w oliwkach pochodzi z kwasu oleinowego, który chroni serce i obniża ciśnienie krwi. Kwas oleinowy jest jednonienasycony, co oznacza, że ​​łatwo się utlenia.

Dzięki zawartej oleuropeinie i hydroksytyrozolu oliwki:

  • Działają ochronnie na serce i odwracają przewlekłe stany zapalne i stres oksydacyjny, które prowadzą do chorób sercowo-naczyniowych
  • Chronią trzustkę przed uszkodzeniami autoimmunologicznymi
  • Zwiększają wrażliwość na insulinę i mają ochronny wpływ na metabolizm glukozy
  • Wzmacniają syntezę testosteronu.
  • Mogą działać jako emolienty na reumatoidalne zapalenie stawów
  • Mają właściwości gojące rany i skórę
  • Działają ochronnie na wątrobę, zwłaszcza w przypadku uszkodzenia wątroby lub zespołu metabolicznego.

Oliwki mogą zmniejszać stany zapalne

Oliwki zawierają przeciwutleniacze, które są związane ze zmniejszaniem ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory, oraz zmniejszają stany zapalne w organizmie. Badania wykazują, że dwa rodzaje przeciwutleniaczy znajdujących się w oliwkach, hydroksytyrozol i kwas oleanolowy, skutecznie zmniejszają stany zapalny.

Oliwki regulują poziom cholesterolu

Oliwki oferują szereg korzyści zdrowotnych, szczególnie w zakresie zdrowia serca. Kwas oleinowy poprawia zdrowie serca poprzez regulację poziomu cholesterolu.

Oliwki mogą pomóc w kontrolowaniu wysokiego ciśnienia krwi

Ze względu na wysoką zawartość kwasu oleinowego i przeciwutleniaczy polifenoli, oliwki są również idealnym tłuszczem pomagającym kontrolować nadciśnienie.

Oliwki mogą pomóc w zapobieganiu nowotworom

Badania epidemiologiczne wykazały, że zachorowalność na niektóre nowotwory jest niższa wśród osób żyjących w okolicach Morza Śródziemnego niż w USA. Można to przypisać tamtejszej diecie bogatej w oliwę z oliwek. Jedno z badań wykazało, że kwas oleinowy, główny jednonienasycony kwas tłuszczowy oliwy z oliwek, jest powiązany z hamowaniem wzrostu komórek raka piersi.

Oliwki wspierają zdrowie skóry

Oliwki są doskonałym źródłem witaminy E, która wspomaga funkcjonowanie komórek, układ odpornościowy i zdrowie skóry. Witamina E chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, pomagając w ten sposób chronić ją przed rakiem skóry i przedwczesnym starzeniem.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię